Dvě budějovické školy zamořil azbest, tisíc žáků má volno

Neplánované volno bude mít přes tisíc žáků v Českých Budějovicích. Hygienici ve dvou budovách základních škol zjistili zvýšenou koncentraci minerálních a azbestových vláken. Zdraví škodlivé látky se do prostoru dostaly zřejmě během rekonstrukce, kterou prošly obě školní budovy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školní učebna | Foto: Tomáš Adamec

Zvýšené hodnoty minerálních a azbestových vláken odhalilo až listopadové měření, předcházející kontroly nic neukázaly. Vedení města dnes obdrží přesná čísla měření. Pak bude jasné, jak je situace vážná a jak dlouho se nebude smět v budovách pobývat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mezi žáky uzavřené českobudějovické školy natáčel redaktor Ivan Mls

„U některých základních škol, které postihla podobná situace, stav trval i několik měsíců. Samozřejmě rozhodující bude, jak se povede rychle sanovat prostor a na to nikdo z nás neumí odpovědět, protože pro sanaci tohoto typu zatížení jsou předepsány velmi přísné postupy podle normy," vysvětluje primátor města Juraj Toma.

Následný postup chtějí na dnešní mimořádné schůzce projednat zástupci města s řediteli všech českobudějovických základních škol a informovat rodiče. Jak říká ředitelka jedné z postižených škol Marie Nedvědová, dnes a zítra připraví náhradní program: „Určitě bude hlavně postaráno o nejmenší děti, to znamená že bude v provozu školní družina."

ČTĚTE TAKÉ: Češi podceňují jedovatý azbest, nejohroženější jsou školy

„Zítra v 8 hodin se děti sejdou před školou se svými vyučujícími a pak odcházejí pravděpodobně do města, muzea, divadla, které nám nabídlo nějaká představení, na výstavy, eventuálně na adventní trhy,“ popisuje náhradní program ředitel základní školy Máj 1 Luboš Staněk.

„Ředitelské volno by mělo být vyhlášeno od středy do pátku, kromě prvních a druhých tříd, které se učí normálně celý týden v náhradních prostorách,“ dodává ředitel. Pokud by školy nemohly fungovat několik týdnů, od 5. prosince by se děti rozdělily do ostatních 20 škol.

Radnice kvůli případu uvažuje i o kontrole dalších budov ve městě. „Město nechá prověřit z jakých roků jsou jednotlivé základní a mateřské školy. Na základě toho bychom podnikli i kroky, abychom případně v těch budovách nechali udělat kontrolní měření,“ uvedl náměstek primátora Petr Podhola.

Ivan Mls, Jiří Čondl, Mirko Kašpar, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme