Dvě desítky pravých benátských gondol oživí historické centrum Prahy

Spuštěním pravých benátských gondol na hladinu Vltavy začínají večer v centru Prahy Svatojánské Navalis. Jedná se vodní festival, který vychází z dávné tradice barokních slavností, které se konaly na Karlově mostě vždycky po svátku Jana Nepomuckého.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatojánské Navalis 2010 - gondoly na Vltavě

Svatojánské Navalis 2010 - gondoly na Vltavě | Foto: Tomáš Adamec

Letošní, již třetí, ročník nabídne slavnostní procesí barokních kočárů a kladrubských hřebců, představí se i nové kněžské zvony. A ze kterých míst uvidí Pražané i návštěvníci Prahy celou podívanou nejlépe, prozradil organizátor akce a ředitel Muzea Karlova mostu Zdeněk Bergmann.

„Nejlepší viditelnost bude z Mánesova mostu, kde bude uzavřena doprava, samozřejmě z Karlova mostu a ze všech nábřeží, z nábřeží u Hergetovy cihelny a z Alšova nábřeží,“ uvedl Bergmann.

Přehrát

00:00 / 00:00

Letošní Svatojánské Navalis na Vltavě přiblížila na Rádiu Česko jedna z pořadatelů akce Lucie Turnerová.

Zdeněk Bergmann je také duchovním otcem myšlenky pořádání novodobé barokní slavnosti. Na Rádiu Česko to potvrdila jedna z pořadatelů akce Lucie Turnerová.

„Pan Bergman se s velkým nadšením pustil do oživení projektu slavností právě proto, aby Praze navrátil její ‘barokní slávu‘. A myslím, že se mu to v předešlých dvou ročnících poměrně dobře podařilo. A doufejme, že i nyní proběhnou slavnosti hladce,“ uvedla.

Novodobé svatojánské slavnosti se podle ní schématem ve velké míře snaží přiblížit těm barokním. Připomněla, že do Prahy přijedou gondoliéři nejen z Benátek, ale také veslaři například z Lago di Garda či Halstadtu.

Největší gondola na světě

„Vltava bude zaplněná různými plavidly. A přijede i největší italská gondola, třiadvacetimetrová Quatordesona. Je to patnáctiveslice, takový unikát, který není k vidění každý den ani v Benátkách,“ přiblížila.

Připomněla, že plno světel, které bude na vodě k vidění, symbolizuje svatého Jana Nepomuka. „Jelikož světlo přináší zpátky do Prahy nějakou víru v hodnoty, které byly časem zapomenuty. Do roku 1925 byl svátek sv. Jana Nepomuckého dokonce státním svátkem,“ uvedla.

Turnerová připomněla, že Jan Nepomucký, který zemřel mučednickou smrtí, protože odmítl porušit takzvané zpovědní tajemství, byl na rozkaz tehdejšího panovníka svržen z Karlova mostu do Vltavy.

„Letos budeme symbolicky svrhávat do Vltavy čtyři nepomucké zvony. Jsou to kněžské zvony, které byly vylity v Bavorsku. Do vody budou opatrně ponořeny,“ dodala.

Martin Mašek, Michal Šenk, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme