Dvě petice, amatérský film i happening - tak protestují v Pardubicích proti kácení stromů

Odpůrci kácení 400 stromů v pardubických Tyršových sadech zorganizovali už dvě petice, natočili krátký dokumentární film a chystají společný happening přímo na místě. Stromy mají padnout kvůli připravené rekonstrukci největšího parku, který je 70 let starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zastánci kácení v Tyršových sadech tvrdí, že není přes stromy vidět na zámek | Foto: Honza Ptáček

V 70. Letech ale začal park chátrat a večer se do něj lidé doslova bojí chodit. Proto radnice konečně rozhodla o rekonstrukci. Získala dotaci 70 milionů a vybrala projekt, který mimo jiné počítá s nebývalým kácením.

Místní nejsou v názoru úplně jednotní. Na jednu stranu považují za nutné park pročistit a oživit, na stranu druhou je ale zaráží masovost celé akce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Drahomíra Bačkorová informuje o masovém kácení stromů v pardubicých Tyršových sadech

Dvě petice s třinácti stovkami podpisů i amatérský film na Youtube ale o jistém postoji veřejnosti svědčí. Autor projektu architekt Tomáš Jiránek ale trvá na tom, že kácet se budou staré, nemocné nebo druhově nevyhovující stromy.

„Z parku v žádném případě nezbude holá pláň,“ obhajuje kácení Tomáš Jiránek.

Park původně vznikl na mokřině a právě stromy dokázaly podzemní vodu odčerpávat. Aktivisté tak mají obavy, že kácení bude mít negativní ekologický dopad. Problém je v tom, že projekt už je schválený a není čas připravit nový.

„Můžeme posuzovat už jen v rámci toho projektu,“ říká náměstek primátorky František Brendl.

To si uvědomuje i autor druhé petice Jiří Malík: „Čili jenom nějaké přiměřené úpravy, které jsou možné, a hlavně omezit to kácení, protože je to zbytečné takhle hodně.“


Zvětšit mapu

Marína Dvořáková, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme