Dvě školy v Příbrami se uzavírají kvůli azbestu

Zhruba sedm set školáků z Příbrami se příští týden vyhne učení. Jejich školy zůstanou uzavřené. Hygienici v nich naměřili zvýšené hodnoty nebezpečného azbestu. Dnes tato školní zařízení uklízejí odborné firmy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zavřená škola ZŠ pod Svatou horou | Foto: Pavel Pavlas

Ředitelé školy a školky obvolávali od pátku a stále ještě obvolávají rodiče, aby zítra nechali děti doma. Informace jsou k dispozici i na webu příbramské radnice. Zkontaktovat se podařilo již 80 - 90% rodičů.

Pro ty ostatní příbramská radnice zajistí náhradní program. Mělo by se to týkat zhruba osmdesáti dětí.

Školáci ze základní školy zřejmě půjdou do kina, divadla nebo na různá sportoviště. Sportování přeje i počasí v příbramském lyžařském areálu. Město zaplatí školákům lyžařské permanentky. V dlaších dnech budou děti umístěny do ostatních základních škol. Výuka ovšem ještě zajištěna není.

Děti z mateřské školky, které si rodiče nebudou moci nechat doma, budou přebývat do prostoru hasičárny dobrovolných hasičů, kam je zítra od školky v Jungmanově ulici převeze hasičské auto.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o výskytu azbestu v příbramských školách přinesl reportér Pavel Pavlas

Školy budou určitě uzavřeny v tomto týdnu, kdy proběhne důkladný úklid a měření hygienické stanice, na kterém závisí návrat dětí do škol.

Koncentrace azbestových vláken nesmějí přesáhnout ve školských zařízeních tisíc vláken na metr krychlový. V jedné učebně příbramské školy však hygienici naměřili dokonce hodnoty čtyřnásobně vyšší, než je povoleno.

Kde se azbest v základní škole pod Svatou horou a v mateřské školce v Jungmanově ulici vzal, vedení školských zařízení ani města Příbrami neví. Příbramský starosta Josef Řihák si myslí, že by mohlo jít o problém, který souvisí například s výměnou oken. Ta se ve školách měnila před třemi lety.

Situace je záhadná i proto, že obě zařízení nejsou postavena z tzv. boletických panelů.

Pavel Pavlas, Matěj Skalický, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme