Dvě výstavy v Olomouci přiblíží život tamních biskupů a arcibiskupů

Dvě výstavy přibližující život olomouckých biskupů a arcibiskupů můžete už dnes odpoledne navštívit v Olomouci. Jsou nazvané Krása důstojnosti a Důstojnost krásy a konají se v Arcibiskupském paláci a v katedrále svatého Václava.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Arcibiskupský palác v Olomouci | Foto: Zdeněk Sodoma

V Arcibiskupském paláci si můžete prohlédnout církevní erby, v kryptě katedrály liturgické textile ze 17. až 20. století.

„Máme to koncipováno tak, že na jedné straně se věnujeme různým typům těchto textilií, což je zajímavé právě proto, že se jedná o biskupské textilie a věci související s tím, že katedrála byla sídlem biskupa.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Na výstavy, které přibližují život olomouckých biskupů a arcibiskupů, zve redaktorka Radka Kvasničková

„A na druhé straně pak jsou věci, které jsou zajímavé z hlediska umělecko-historického, uměleckého řemesla a podobně,“ přibližuje Jana Oppeltová z Univerzity Palackého, která obě expozice připravila.

Ornáty, které jsou na výstavě k vidění, jsou velmi bohatě zdobené. Podle Jany Oppeltové se liší od běžných kněžských rouch

„Běžný soubor farního kostela obsahoval pochopitelně textilie, které byly používány při tamní bohoslužbě. Zdejší bohoslužba byla daleko luxusnější, protože se jednalo o biskupské bohoslužby a také bohoslužby, které konala kapitula v tomto kostele.“

„Takže ty soubory jsou nejenom početnější , ale jedná se většinou o velmi dokonalé, řemeslně velmi dobře zpracované soubory. Nejstarší věci jsou tady ze začátku 17. století a všechny pocházejí z fondu katedrály svatého Václava,“ doplňuje.

V Arcibiskupském paláci uvidíte erby jeho někdejších obyvatel, tedy olomouckých biskupů a arcibiskupů. Výstava je zaměřena na erby v architektuře a užitném umění.

Vernisáže se konají dnes ve 14 hodin ve Slavnostní dvoraně Arcibiskupského paláce a v 16 hodin v kryptě Dómu sv. Václava. Obě výstavy potrvají do konce září.

Radka Kvasničková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme