Ekocentrum v Ostrově opět hostilo tradiční akci Den pro Tibet

Den pro Tibet - tak se jmenuje celodenní komponovaný program, který se o víkendu konal v Ostrově u Karlových Varů. Akce byla tradičně umístěna do Ekocentra městského domu dětí a mládeže. Na tomto místě se příznivci Tibetu scházejí pravidelně každý rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Den pro Tibet v Ostrově | Foto: Zdeněk Trnka | Zdroj: Český rozhlas

Interiéry Ekocentra nabídly program, který připomněl 54. výročí boje Tibetu za svou nezávislost na Číně. A také to, že s ohledem na politickou situaci musí duchovní představitel země dalajláma žít v exilu. Program byl sestavený pro celé rodiny s dětmi.

Obsahoval ukázky zvyků Tibeťanů, projekce dokumentárních filmů i možnost návštěvy asijské čajovny. Vysypávání tradiční tibetské mandaly předváděl Martin Jiřík z občanského sdružení Taši Delé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Zdeněk Trnka natáčel v ostravském ekocentru na Dni pro Tibet

„Vysypáváme tady pískovou mandalu. Jsou to v podstatě obrazce z písku. Většinou jde o tibetské symboly. Je to mandala o rozměrech asi 2x2 metry. Je to v podstatě takový barevný obrazec, k jehož tvorbě používáme asi 10 druhů písků. Jinak obecně tibetská mandala představuje vyobrazení světa. Jak duchovního, tak toho fyzického,“ popsal.

V přízemí ekocentra si lidé mohli zakoupit suvenýry z Tibetu. Výtěžek z prodeje
je díky občanskému sdružení MOST posílán do chudých oblastí Tibetu. I letos byla u prodejního stánku Lenka Kubínová.

„Sdružení Most upomínkové předměty přímo vozí z Indie anebo z Nepálu. Z míst, kam uprchnou Tibeťané z okupované země. Výtěžek z prodeje jde přímo jim,“ řekla a dodala:

„My jsme si tohle sdružení vybrali hlavně proto, že u nich se neztrácí získané peníze nikde v administrativě. Oni třeba ty peníze vezmou, nakoupí za ně třeba tepecké potřeby, aby Tibeťané měli nástroje ke své obživě. Tou je i výroba prstenů. A tibetští uprchlíci se snaží být soběstační.“

V Ostrově u Karlových Varů se programy o Tibetu konají pravidelně. Původně byly umístěny do historické radnice. Na tradici pak navázalo nové ekocentrum, které vzniklo v blízkosti nedávno rekonstruovaného barokního areálu.

Zdeněk Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme