Ekologická Cena Josefa Vavrouška míří na sever Čech

Dnes vpodvečer byl vyhlášen letošní laureát Ceny Josefa Vavrouška, pojmenované po někdejším ministru životního prostředí. Z rekordních 21 nominovaných kandidátů porota vybrala architekta Martina Říhu. Mimo jiné i za jeho aktivity na ochranu severočeských obcí před postupující těžbou hnědého uhlí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uhelné doly Horního Jiřetína | Foto: Khalil Baalbaki

Ekologická ocenění už 15 let udělují Nadace Partnerství a Nadace Charty 77. Podle koordinátora Zbyška Podhrázského z Nadace Partnerství byl letošní výběr těžký. Nominováno bylo 21 kandidátů, ale nominací bylo celkem 43:

„U laureáta Martina Říhy ocenila porota jeho zásadovost. Po celý svůj profesní život jde za tím, co je nejlepší pro přírodu a krajinu. Nepodléhá tlaku okolí a stojí si za svým.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Zbyšek Podhrázský o Ceně Josefa Vavrouška v Ozvěnách dne.mp3

Architekt Martin Říha porotu zaujal i pro své aktivity na severu Čech, kde připomínkuje státní energetické koncepce a navrhuje alternativy.

Cenu Josefa Vavrouška získal odpůrce prolomení těžebních limitů v severních Čechách i vloni. Porota nevybrala místostarostu Horního Jiřetína Vladimíra Buřta náhodou:

„ Porota si je vědoma toho, že cena už podruhé směřuje na sever Čech. Ale téma těžebních limitů a tlaku lobby, která tlačí vytěžení hnědého uhlí dál, je palčivou otázkou současnosti. Lidé, kteří se s tím snaží něco dělat, zaslouží naše ocenění,“ domnívá se Podhrázský.

Jakousi ironií může být podle Podhrázského skutečnost, že právě dnes také na hnědouhelném dole Bílina v Duchcově na Teplicku slavnostně uvedli do provozu nové velkorypadlo, a to poprvé od konce 80. let, navíc za účasti prezidenta Václava Klause, který je známý svým kritickým postojem vůči alternativním zdrojům energie.

Přesto se podle Zbyška Podhrázského spousta vlivných lisí snaží nabídnout alternativní energetickou koncepci a rekordních 43 nominací na Cenu Josefa Vavrouška také o něčem svědčí.

„Veřejnost, která kandidáty nominuje, se stále více zajímá o péči o životní prostředí a krajinu okolo sebe,“ dodává Zbyšek Podhrázský z Nadace Partnerství.

Veronika Sedláčková, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme