Ekologická havárie ohrozila zdroj pitné vody pro tisíce Středočechů

Životu nebezpečné pesticidy zamořily část zdroje pitné vody pro tisíce lidí z Rakovnicka a Kladenska. Jako první to zjistil Radiožurnál. Deset pytlů a barelů se zakázanými látkami, které mohou způsobit například rakovinu, našel náhodný kolemjdoucí v potoku Karlův Luh i v jeho blízkosti u vodní nádrže Klíčava.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vodní nádrž Římov | Foto: Jana Matznerová

Nalezené nádoby obsahovaly hlavně atrazin, tedy látku, která se používá v zemědělství jako pesticid proti plevelům při pěstování kukuřice, cukrové třtiny nebo sóji. V Evropské unii jsou pesticidy s touto chemikálií zakázané od roku 2005.

Objem atrazinu ve vodě se zvýšil několikasetnásobně. Radiožurnálu to potvrdila Alida Štulajterová z rakovnické radnice, jejíž odbor životního prostředí tuto ekologickou havárii řeší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o ekologické havárii ve středních Čechách zjištoval reportér Pavel Pavlas

„Hasiči vytáhli jeden z pytlů přímo z vodního toku. Z výsledku laboratorních analýz vyplývá kontaminace toku bezprostředně pod místem havárie. Ze získaných výsledků také vyplynulo, že největší znečištění bylo doposud zachyceno v rybníku Klíčava před počátkem vzdutí do vodního díla Klíčava,“ informovala Štulajterová.

Úředníci proto vše oznámili České inspekci životního prostředí i vodohospodářům. Podle Michaely Pohůnkové z Povodí Vltavy je nádrž Klíčava jedním z nejdůležitějších zdrojů pitné vody ve středních Čechách.

„Aktuální výše odběrů vody z nádrže na úpravnu se pohybují okolo 85 litrů ze vteřinu, lze ale odebírat v průměru až 150 litrů ze vteřinu, ve špičkách až 180 litrů za vteřinu,“ řekla Pohůnková.

Do vodovodů se závadná voda nedostala

Lidé z Rakovnicka a Kladenska se ale bát nemusí, do vodovodů se kontaminovaná voda nedostala. Odstranění ekologické havárie bude stát více než půl milionu korun. Peníze na to půjdou z krajského havarijního fondu.

Kdo dal pytle s chemikáliemi do blízkosti nádrže Klíčava, není jasné. Po pachateli pátrá zdejší kriminálka, hrozí mu až 10 let vězení a náhrada škody. „Pokud policie vypátrá viníka, budeme tuto částku vymáhat po něm,“ konstatovala mluvčí Středočeského kraje Markéta Vítková.

I přesto, že likvidaci plevelů pomocí atrazinu Evropská komise zakázala, ve světě se dál používá. Například v USA jde o desítky tun ročně.

Pavel Pavlas, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme