Ekologové budou blokovat kácení na Šumavě i v září

Aktivisté jsou připraveni znovu zahájit blokádu u Ptačího potoka na Šumavě, pokud správa národního parku obnoví kácení stromů napadených kůrovcem. Zásahy v místě Na Ztraceném nedaleko Modravy mají podle hnutí Duha velké negativní důsledky na přírodu. Vedení Národního parku tyto informace ale rozhodně odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šumava. Blokáda ekologů a zásah policie | Zdroj: Reuters

Důsledkem těžby na Ztraceném je podle hnutí Duha přes 30 hektarů pokáceného lesa. Ekologové také mluví o kompletně zničených mladých stromcích a nově vzniklých holinách. Podle Duhy prý také pětina poražených stromů byla zdravá.

"Po zhruba třech týdnech kácení je v té lokalitě Ptačího potoka zhruba 32 hektarů vykácených ploch, nebo 30 hektarů, záleží, jak se to měří, z nichž většina má charakter holin. Takže je to opravdu tak, jak jsme varovali. Došlo k devastaci toho místa ve velmi značném rozsahu", myslí si ředitel Duhy Petr Machálek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o dalším vývoji na Šumavě připravila pro Večerní Radiožurnál reportérka Lucie Husárová

Vedení šumavského parku tato tvrzení označuje za nepravdivá. Podle náměstka ředitele správy šumavského parku Jiřího Mánka jsou data zveřejněná Duhou a informace o vytváření holin nesmysl.

"Co se týče smrčin, tak tam v žádném případě nedošlo zásadním způsobem k poškození, a už vůbec neplatí výrok, že jsme káceli zdravé stromy. My jsme tam několikrát poslali hloubkovou kontrolu, a ta při kontrole několika stovek stromů nezjistila žádné závažné pochybení."

Další blokáda?

Aktivisté lokalitu u Ptačího potoka stále kontrolují. Hlídky mají zjistit, jestli se dřevorubci na místo nevracejí. Pokud správa národního parku kácení obnoví, bude podle Petra Machálka blokáda pokračovat.

"V případě, že by oni kácení obnovili, a já předpokládám, že ten proces se znovu obnoví, a bude záležet, jestli my už v té době budeme soudem zproštěni tohoto limitu blokádu neorganizovat. My prostě v tuto chvíli nemáme jinou možnost, když chceme zachránit Národní park Šumava, než podpořit a případně se zapojit do blokády ilegálního kácení," dodal Machálek.

Správa národního parku podle Jiřího Mánka kácení na 2 týdny zastavila, o dalším postupu ale zatím nerozhodla.

Aktivisté a správci parku se pokoušeli o dohodu už tento týden v pondělí při jednání na Modravě. Nový zákon o Národním parku Šumava bude projednáván příští týden na diskusi svolané ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou.

Lucie Husárová 1, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme