Ekologové budou šumavské stromy bránit i zítra

Asi 20 ekologů blokovalo celý den lokalitu Ptačí potok u Modravy. Chtějí tak zabránit kácení stromů napadených kůrovcem. Ekologové upozorňují na to, že Správa Národního parku Šumava nemá ke kácení výjimku, která je pro zásahy v této oblasti nutná. Na místo se mají vrátit zítra ráno.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ekologičtí aktivisté blokují lokalitu Ptačí potok u šumavské Modravy.

Ekologičtí aktivisté blokují lokalitu Ptačí potok u šumavské Modravy. | Zdroj: ČTK


V podmáčené oblasti je prý odhadem 3000 stromů. Je to v místě, kde žijí ohrožené druhy živočichů. Podle ředitele ekologického hnutí Duha Petra Machálka je kácení nejen nelegální, ale zároveň už likvidace napadených stromů nemá smysl:

„My jsme tu blokádu spustili ze dvou důvodů. Jednak by to kácení bylo v tuto chvíli nelegální, jednak by to kácení vytvořilo holiny, zdevastovalo to místo a mělo fatální následky pro vzácné živočichy, kteří tam žijí.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel ekologického hnutí Duha Petr Machálek a ředitel Správy Národního parku Šumava Jan Stráský diskutovali o kácení na Šumavě v pořadu Stalo se dnes

„Ministerstvo životní prostředí před několika měsíci jasně řeklo, že vedení NP musí postupovat podle zákona, což v tuto chvíli tím kácením nedělá. O tom není možné debatovat. Oni výjimky pro to, aby mohli zasahovat způsobem, jakým zasahují, nemají,“ dodává Machálek.

„Kolegové, kteří byli dnes na místě, mi potvrdili, že se v posledních dnech pokácelo více jak 90 stromů a některé byly zcela zdravé. Ten kůrovec je už ve stádiu brouka, ty zásahy už v tuto chvíli nemají smysl,“ tvrdí Machálek.

Na místě zasahovala také policie, nezjistila ovšem žádné narušení pořádku. „Podle mých informací probíhá další šetření,“ říká Machálek.

Správa NP Šumava je ale podle jejího ředitele Jana Stráského stále rozhodnuta k likvidaci kůrovce: „Čekali jsme na 15. červenec, protože jsme měli dohodu, že do té doby je důsledně třeba chránit tetřeva. V tomto okamžiku jsme rozhodnuti k likvidaci kůrovce v této oblasti kombinací kácení a loupání.“

„Teď zahájíme loupání na mokrých místech a budeme pokračovat v kácení podle rozhodnutí, které jsme zatím učinili. Pan ministr mi některá území uvolnil, některé neuvolnil. Toto území patří mezi ty uvolněné,“ dodává Stráský.

„Rozdělení zásahových a bezzásahových zón nemá vliv na to, jestli se tam může nebo nemůže kácet. Celé území NP Šumava podléhá zákonu. Bez toho, aniž by se ten zákon na nějakou dobu zrušil, tam tyhle zásahy prostě probíhat nemůžou,“ oponuje ale Machálek.

David Šťáhlavský, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme