Ekologové kritizují silničáře v Královéhradeckém kraji. Prý příliš kácí stromy kolem cest

Ekologické hnutí Arnika kritizuje silničáře v Královéhradeckém kraji. Podle údajů ochránců přírody kácí kolem cest několikrát víc stromů, než jich k silnicím vrátí. V celé zemi zmizelo podle údajů ekologů za deset let 166 tisíc stromů. Silničáři ale namítají, že stromy jsou často pro dopravu nebezpečné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alej u silnice - nebezpečí...

Alej u silnice - nebezpečí... | Foto: Archiv ČRo

Podle organizace Arnika loni Správa a údržba silnic Královéhradeckého kraje pokácela u krajnic cest druhých a třetích tříd čtyřikrát víc stromů, než jich k cestám vrátila.

„Kdybychom se podívali na data z let 2003 až 2013, tak Královéhradecký kraj je vyloženě nejhorší z krajů České republiky. Vykáceno bylo 7500 stromů, ale vysazeno jenom 510,“ poukazuje mluvčí Arniky Vratislav Vozník na dlouhodobou statistiku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kácení stromů na Královéhradecku se zajímal Jiří Fremuth

Martina Götzová z hradeckého hejtmanství namítá, že stromů ubývá kvůli bezpečnosti na silnicích.

„Stromy by se sice daly vysazovat dál od silnice, tam už ale narážíme na problém majetkový. Pozemky jsou často v soukromém vlastnictví nebo ve vlastnictví státu a vyjednávání o takové výsadbě by bylo pro správu a údržbu silnic problematické.“

Stromy v bezprostřední blízkosti silnice považuje za bezpečnostní problém i policie. Loni zemřelo po nárazu auta do stromu v hradeckém kraji šest lidí. Po takových nehodách místo policisté posoudí a pokud jsou stromy nebezpečné, navrhnou jejich pokácení.

„Pokud už dojde ke střetu vozidla se stromem, tak je to špatně a je už pozdě. Z pohledu policie by bylo samozřejmě lepší, kdyby žádné pevné překážky okolo silnic nebyly,“ říká šéf dopravní policie v kraji Petr Dušek.

Místo kácení bílé pruhy

Podle Arniky by se ale stromy k silnicím měly vracet. Místo kácení by se prý mělo dbát na pasivní bezpečnost.

„Aby se na kmeny stromů natíraly bílé bezpečnostní pruhy, aby stromy byly vidět a aby alej řidiče po silnici vedla.“

Vratislav Vozník navrhuje také instalaci svodidel, nebo po vzoru Německa omezení rychlosti v alejích.

Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme