Ekologové kritizují úpravu parku v okolí zámku Kačina

Obnova parku a přilehlé obory zámku Kačina u Kutné Hory vyvolává diskuse. Cílem je vrátit zelenému prostranství původní historickou podobu. Někteří ochránci přírody to ale kritizují a namítají, že zvolené zásahy mohou narušit vzácný biotop.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámek Kačina (Střední Čechy - jihovýchod - 03) | Foto: CzechTourism

Nejhlasitější jsou entomologové. Znalci hmyzu upozornili například na zbytečné kácení některých stromů nebo na hluboké zásahy do koruny lip. „Když už ten zákrok je, tak jestli musí být tak razantní,“ ptá se entomolog Vladislav Malý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obnovu parku a přilehlé obory zámku Kačina sleduje Michal Trnka

Ochránci přírody mají obavy hlavně proto, že zdejší park patří v Evropě k významným územím Natura a je zde prokázán výskyt některých chráněných živočichů, brouky nevyjímaje.

Úprava parku je společnou akcí Národního zemědělského muzea a Lesů České republiky. Zástupci obou institucí se shodují, že vzácný přírodní biotop narušen nebude, protože celá akce běží podle dopředu schváleného projektu.

Podle Pavla Nováka z Národního zemědělského muzea je cílem akce odkrýt původní dřeviny, které místy nejsou pod novějšími stromy ani vidět. „Proto takové ty zdánlivě drastické zásahy.“

Ochránci přírody přesto chtějí, aby i ty nejmenší větve, které byly pokáceny a mohou být domovem živočichů, zůstaly nějaký čas ležet v parku.

Igor Maňour, Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme