Ekologové našli v rybách z Labe a Odry vysoké koncentrace toxických látek

V rybách z Labe v Ústí nad Labem jsou podle ekologů vysoké koncentrace toxických látek. To je závěr analýzy neziskové organizace Arnika. Ta navázala na svůj výzkum sedimentů z řeky, který loni potvrdil obsah polychlorovaných bifenylů v Labi. Podle ekologů toxické látky obsahují i ryby z Odry v Ostravě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd, laboratoř

Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd, laboratoř | Foto: Filip Jandourek

Stejně jako v sedimentech z řeky, tedy v hlíně a písku odebraném ze dna a břehů, tak i v ulovených cejnech z Labe objevila Arnika vysoké koncentrace polychlorovaných bifenylů.

Rybáři odlovili ryby v místech, kde byly sedimenty s nejhoršími výsledky – tedy na soutoku Bíliny a Labe v Ústí nad Labem.

„Výsledky nám ukázaly, že hodnoty polychlorovaných bifenylů ve svalovině ryb téměř čtyřikrát přesahují limit stanovený Světovou zdravotnickou organizací,“ říká expertka na toxické látky z Arniky Jitka Straková.

Toxické látky objevili ekologové v rybách z Odry v Ostravě. Analýza organizace Arnika prokazuje, že vzorky ryb obsahují polycyklické aromatické uhlovodíky. Ty už také dříve potvrdil i výzkum sedimentů z řeky.
Podle Arniky jsou hodnoty, které v rybách ekologové z Labe a Odry naměřili, pro člověka jedovaté a můžou způsobovat řadu zdravotních problémů. Mají navíc rakovinotvorné účinky.

„Závěry našeho výzkumu předáme České inspekci životního prostředí a Ministerstvu životního prostředí,“ dodává Straková.

ČRo, Lucie Valášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme