Ekologové se snaží zabránit stavbě spalovny na Plzeňsku

Ekologové se snaží zabránit stavbě spalovny v Chotíkově u Plzně. Odpoledne měli jednu z posledních možností vznést připomínky na veřejném projednání vlivů na životní prostředí. Stavba podle nich zhorší životní prostředí na Plzeňsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podpis smlouvy k plánované spalovně v Chotíkově (zleva: starosta Chotíkova Vítězslav Blažek, primátor Plzně Martin Baxa, starostka Města Touškova Vilma Kunešová a náměstek primátora Petr Rund) | Foto: Magistrát města Plzně

Proti spalovně za zhruba 3 miliardy korun, kterou chce v Chotíkově postavit Plzeňská teplárenská, vystoupili například představitelé sdružení Plzeňané proti spalovně Chotíkov nebo Sdružení pro udržitelný rozvoj obce Chotíkov.

Spalovna by podle nich zhoršila už tak špatné životní prostředí v Plzni a okolí. Podle nich se budou pálit i materiály, které je možné recyklovat. Zároveň vyzvali vedení města Plzně, aby jednalo o likvidaci odpadů v plynárně u Sokolova.

Zpracovatel posudku vlivu spalovny na životní prostředí tvrdí, že vliv spalovny na ekologii bude nevýznamný. Odpůrci stavby však považují posudek za nedostatečný a žádají jeho přepracování.

Spalovna, která má vyrůst v areálu současné skládky komunálního odpadu pro Plzeň, má ročně zpracovat 60 až 100 tisíc tun odpadu. Stavbu spalovny odsouhlasili těsnou většinou místní občané v referendu v září 2009. Voliče přesvědčily hlavně peníze, které by obec dostávala. Chotíkov má získat asi 60 milionů a následně 70 korun za každou spálenou tunu odpadu.

Mirko Kašpar, Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme