Elektrárna Dukovany vydrží i povodeň, která přichází jednou za 10 tisíc let

Jaderná elektrárna Dukovany je nově připravená na bleskovou povodeň. Neohrozí ji ani přívalový déšť, který přichází jednou za 10 tisíc let. U všech důležitých vstupů do budov jsou teď rozmístěné rozebíratelné protipovodňové zábrany.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Dukovany přečká zemětřesení i povodně

Jaderná elektrárna Dukovany přečká zemětřesení i povodně | Foto: Michal Malý | Zdroj: Český rozhlas

Proti velké vodě jsou zajištěné taky šachty a podzemní kabelové tunely. Nové bezpečnostní opatření představili pracovníci elektrárny dnes.

Protipovodňové zábrany se skládají do železných profilů ve tvaru U a zašroubují se pomocí železných kolíků s gumovou opěrou. Zábrany jsou stále připravené ve stojáncích u každého vchodu, jejich stavba tedy zabere maximálně minutu.

„Tento havarijní štáb musí fungovat, i kdyby tady všude byla voda,“ ukazuje pracovník elektrárny Jiří Bezděk.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nových bezpečnostních opatřeních jaderné elektrárny Dukovany informuje reportér Michal Malý

Reaktorové sály v Dukovanech budou mít navíc odolnější střechy, které odrazí silní vítr a přečkají i zemětřesení.

„V současné době je minimalizována pravděpodobnost, že by se radioaktivita dostala mimo okolí jaderné elektrárny,“ ubezpečuje ředitel elektrárny Jaroslav Jakub.

Pod jadernou elektrárnou jsou kilometry podzemních tunelů. „Vstupy do kanálů byly zvýšeny pro případ, že by náhodou přišly přívalové deště, jaké jsou plánované jednou za 10 tisíc let,“ upřesňuje Bezděk.

Pokud by byla chodba plná elektrických kabelů zalita vodou, mohlo by to ovlivnit chod celé elektrárny nebo dokonce jadernou bezpečnost jako takovou.

Zvýšený vstup do podzemních tunelů | Foto: Michal Malý

Dalším bezpečnostním prvkem v jaderné elektrárně Dukovany jsou i satelitní telefony. Mají je hasiči a dokážou se s nimi spojit za každého počasí v případě výpadku klasické telefonní sítě. Toto patření plyne ze stress testů, kterými po havárii ve Fukušimě prošly všechny jaderné elektrárny v Evropě.

Jaderná elektrárna Dukovany patří mezi 20 nejbezpečnější elektráren v Evropě. Za 30 let provozu se pracovníkům elektrárny podařilo snížit poruchovost ze 4 procent na pouhé 2 desetiny procenta. Dukovany teď budou žádat o prodloužení životnosti o dalších 10 let.

„Provoz jaderné elektrárny Dukovany je naplánován do roku 2030, nelépe do roku 2035. Je plánováno i spuštění dalšího bloku,“ přibližuje ředitel Jakub.

Jaderná elektrárny Dukovany je starší ze dvou českých elektráren. Se svými čtyřmi bloky má v současné chvíli stejný výkon jako Temelín.

Michal Malý, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme