Energetici odstavili dva bloky v jaderné elektrárně Dukovany, prasklo tam potrubí

V Jaderné elektrárně Dukovany prasklo potrubí s chladící vodou. Energetici kvůli tomu musejí odstavit třetí a čtvrtý blok. Dva zbývající bloky elektrárny zůstávají v provozu. Bezpečnost elektrárny není nijak ohrožena.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Dukovany | Foto: Petr Zettner

Je narušen jeden ze tří bezpečnostních systémů elektrárny. Elektrárna přitom může fungovat i se zbývajícími dvěma. Ale jen po dobu 72 hodin. Do té doby energetici potrubí spravit nestihnou, musí proto odstavit polovinu elektrárny.

To představuje 1000 MW energie, tedy asi jednu desetinu spotřeby elektrické energie v České republice.

Potrubí s chladící vodou prasklo v Dukovanech poprvé v historii. Je možné, že za to mohou těžké automíchačky, které vozí beton na stavbu ventilátorových věží, říká mluvčí elektrárny Petr Spilka:

„Úplně přesně to budeme vědět, až celé potrubí odhalíme, vykopeme, vyřežeme vadnou část a pošleme ji na analýzy. Je možné, že to souvisí se stavební činností, která tam probíhá. Že to poničily otřesy.“

Někteří zaměstnanci Jaderné elektrárny Dukovany teď musejí chodit na toalety po schodech. Chladící voda z prasklého potrubí totiž zatopila i vodojem s pitnou vodou. Část pracovníků v nejvyšších patrech se tak ocitla bez ní. Podle Spilky museli při zásobování použít náhradní řešení:

„Takže pitnou vodu máme, nicméně náhradní řešení nevytlačí pitnou vodu do nejvyšších pater provozní budovy. Odtamtud tedy musejí chodit na toaletu o patro níž.“

Oprava potrvá řádově několik týdnů. Potrubí je asi čtyři metry hluboko. Půda v okolí je navíc velmi podmáčená, takže bagry nemohou vjet přímo na okraj jámy. Navíc místo havárie je blízko plotu fyzické ostrahy.

V Dukovanech ale přemýšlejí nad tím, že by opravu spojili s odstávkou 4. bloku, která je předem plánována.

Jaderná elektrárna Dukovany. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Michal Malý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme