Epidemie virové meningitidy na Náchodsku. Onemocnělo už přes 40 lidí, většinou děti

Náchodská nemocnice momentálně řeší epidemii virové meningitidy, situace je nejhorší za posledních dvanáct let. V posledních dnech onemocnělo už více než čtyřicet lidí, z toho 32 dětí. Dětské oddělení je tak momentálně uzavřené a vyčleněné pouze pro nakažené děti. Nemoc se přenáší potravinami nebo vzduchem, bránit se jí dá minimálně. Zánět mozkových blan se projevuje především zvracením, teplotou a bolestí hlavy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zákaz návštěv Dětského oddělení nemocnice v Náchodě | Foto: Václav Plecháček

„Tomík nevstal z postele, byl unavený. Bolela ho hlava, nechtěl nic jíst, nic pít, měl teplotu," popisuje první příznaky nemoci svého čtyřletého syna Pavlína Sychrovská.

V nemocnici jsou společně třetí den, chlapcův stav se zlepšil po odběru mozkomíšního moku z páteře: „Oni jak dělají tu lumbální punkci, tak to dětem uleví. Uleví se tlak v hlavě a je jim pak líp."

V nemocnici ale oba zatím zůstávají, stejně jako další tři desítky dětí. Oddělení je přitom uzavřené.

Objevila se na Náchodsku pseudovzteklina, nebo se tamní veterinář spletl?

Číst článek

Virová meningitida se podle lékařů pravidelně objevuje především na podzim, v Náchodě a okolí je ale letos situace mimořádná.

„Došlo k takovému nahromadění, došlo k dvěma cyklistickým týdenním zájezdům a v té skupině se zrovna objevilo onemocnění téhle meningitidy. Děti tam pily ze stejných lahví, jedly stejné jídlo, takže se to tam rozšířilo," popisuje primář dětského oddělení náchodské nemocnice Luděk Týce.

Návštěva udělala malý pacientům radost | Foto: Radek Ctibor

Důvod k panice ale není
Podle Luďka Týce teď do nemocnice telefonuje řada vystrašených rodičů. Důvod k panice prý ale není: „Je to nemoc, která u dětí je prakticky vždycky bez komplikací a následků."

Přesto v náchodské nemocnici přijali mimořádná opatření.

Dospělé pacienty posílají na infekční oddělení do Fakultní nemocnice v Hradci Králové, pro ty dětské vyčlenili celé jedno oddělení.

„Děti musí ležet osm dní, některé dostávají infuzní roztoky," dodává Luděk Týce.

Dětské pacienty s jinými nemocemi sanitky převáží z Náchoda do Rychnova nad Kněžnou. Stav podle lékařů platí do odvolání.

Václav Plecháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme