Evropská dotace rozhádala čtyřtisícové městečko Brušperk na Frýdecko-Místecku

Čtyřtisícový Brušperk na Frýdecko-Místecku rozdělila evropská dotace na dva znesvářené tábory. Bruselské peníze mají přispět ke stavbě plaveckého bazénu, jenže obec by k tomu musela přidat ze svého dalších 30 milionů a platit ztrátový provoz. A to se mnohým lidem nelíbí. Dnes se kvůli tomu scházejí zastupitelé, aby rozhodli, jestli vyhlásí referendum.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starosta Brušperku Ivan Krupník ukazuje místo, kde má stát bazén

Starosta Brušperku Ivan Krupník ukazuje místo, kde má stát bazén | Foto: Andrea Brtníková | Zdroj: Český rozhlas

Ivan Krupník, starosta Brušperku zvolený za nezávislé sdružení, už nový bazén vidí před místní školou. Jenže ne každý v obci sny pana starosty sdílí.

„Já si osobně myslím, že je to zbytečné tady, protože ve vedlejší vesnici je bazén, a jak jsem se tak bavila s lidmi, kteří žili ve Švýcarsku, tak říkali, že ani tam by si nedovolili mít dva bazény vedle sebe,“ říká čtyřicátnice Šárka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Evropská dotace rozhádala čtyřtisícové městečko Brušperk. Natáčela tam reportérka Andrea Čánová

„Proč by nemohly být dva bazény vedle sebe? To se naprosto nevylučuje, naopak,“ oponuje starosta.

Přitom už před mnoha lety brušperští v anketě odhlasovali, že bazén chtějí. A radnice proto požádala o dotaci. Na první pohled je ale vidět, že tady většina obyvatel žije v domcích - a domkaři vědí, jaký jim za poslední roky udělaly účty za plyn, vodu a elektřinu průvan v peněženkách.

„Nikdo po bazénu netouží. Tam by bylo za prvé drahé vstupné a teď ty služby, náklady na údržbu, na elektřinu, topení, vodu a všechno. Bylo by to neekonomické v této pro takovou menší obec,“ míní další z oslovených obyvatelek Brušperku, paní Marcela.

Odtud dostal Brušperk evropskou dotaci | Foto: Andrea Čánová

Provoz bazénů ztrátový bude a suma, kterou radnice musí k evropským dotacím přihodit, také není malá, připouští starosta Ivan Krupník. Zároveň ale tvrdí, že radnice na to má prostředků dost.

„My máme našetřeno asi 20 milionů korun a společně s penězi, které dneska budeme dostávat navíc, tak to se snad ani nedá utratit. Taky nejde do nekonečna stavět chodníky, cesty a sázet stromečky,“ podotýká starosta a dodává: „Zorganizovat referendum je to nejmenší. Budou se házet papíry na dvě hromady, to bude sečteno za půl hodiny.“

Obce většinou bruselské peníze neodmítají

Ředitel regionální rady, která evropskou dotaci Brušperku přiklepla, David Sventek přiznává, že zatím se obce po bruselských penězích spíše sápou, než aby je odmítaly.

„To je úplně výjimečný případ. Většinou jsou to projekty, které jsou dlouho připravované a chtěné. Ti, kdo uspějí a tím složitým martýriem projdou, tak velmi rádi pak ty projekty realizují a využijí evropské financování,“ potvrzuje Sventek.

Kritici evropských dotací tvrdí, že za bruselské peníze vyrostou stavby, které svým provozem zbytečně zatěžují rozpočty obcí. Zastánci zase říkají, že jen blázen by ze společné mísy také neukrojil. Dnes si v Brušperku odhlasují, jestli tento svár rozhodnou sami v referendu.


Zvětšit mapu

Andrea Brtníková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme