Expedice trabantů vyráží z Příbramska na cestu po Jižní Americe

Trabant je vozidlo, na které mnozí už jen nostalgicky vzpomínají. Pokud dnes jede po silnici, vzbuzuje spíše úsměv než obdiv. I přesto si tento typ auta parta nadšenců vybrala pro své putování po Jižní Americe. Dva žluté trabanty vyráží na cestu z Nové Vsi pod Pleší a vrátit by se měly před Vánoci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Expediční trabant

Expediční trabant | Foto: Jana Káninská

Trabanty s českou posádkou nebudou brázdit svět poprvé, podobné expedice zažily už dvakrát. Projely Hedvábnou stezku v Asii a také Afriku. Na cestu je vždy připravil fanoušek trabantů a majitel autoservisu z Nové Vsi pod Pleší na Příbramsku Miloslav Foukner.

„Zdá se, že je to trabant, ale rozebrali jsme ho do šroubků, pracujeme na tom dva měsíce. Má to i motor z trabanta, jen s malinko zvětšeným obsahem a malou úpravou v karburátoru kvůli převýšení v Andách. Ale pořád je to trabant 26 koní," říká Miloslav Foukner.

Jestli 26 koní skrytých po kapotou vyjede i kopce v jihoamerických Andách, zatím nikdo netuší. Posádka je ale připravena zdolávat i nemožné. Zřejmě také díky nadšení strůjce tohoto nápadu Dana Přibáně, který se z poslední výpravy s trabanty vrátil před třemi lety.

Přehrát

00:00 / 00:00

Informace o expedici žlutých trabantů zjišťovala reportérka ČRo Jana Káninská

„Když jsme se vrátili, tak jsem říkal, že už nikam nikdy nepojedu. Už určitě ne s trabanty a určitě ne se dvěma. Ale už jsou to tři roky a člověk si i špatné vzpomínky nastaví tak, že vlastně byly super a zase chce jet dál,“ popisuje Přibáň.

Jet jiným autem by podle Dana Přibáně bylo určitě pohodlnější, jde ale o to, že s trabanty tohle ještě nikdo nedokázal.

„To, co jsme už naší první cestou chtěli dokázat bylo, že to jde, protože nám všichni tvrdili opak. Tenhle přístup nás dost namíchnul. Chcete zkusit něco, co nikdo před vámi nezkoušel a všichni tvrdí, že vám to nepůjde,“ vzpomíná jeden z řidičů.

Aleš Vašíček je další z členů posádky, ačkoliv má určité obavy, na cestu se těší.

„Hlavně je to velikánská výzva. Dal jsem kvůli tomu výpověď, opustil byt, spálil všechny mosty, abych mohl jet. Doufám, že toho nebudu litovat, ale myslím, že ne,“ říká Vašíček.

Jedinou ženou v posádce je Dana Zlatohlávková, cestovatelskou průpravu už má, ale tak dlouhou cestu ještě nepodnikla. „Jakékoliv zkušenosti se s tímhle stejně nedají rovnat. Dopředu se, myslím, nedá zažít nic podobného,“ dodává.

Expedice vyráží z Nové Vsi pod Pleší. Pokud všechno půjde hladce, posádka se vrátí nejspíš před Vánocemi.

Jana Káninská, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme