Expozice v Dolánkách u Turnova připomíná 100 let staré vesnické svatební obřady

Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova se pro příští dva roky převlékl do svatebního. Otevřela se tam nová stálá expozice lidových svatebních obřadů z přelomu 19. a 20. století.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dlaskův statek

Dlaskův statek | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Milan Keršláger

Zpívané rituály, které svatby před více než sto lety provázely, doplnily novou stálou expozici Dlaskova statku, která ukazuje, jakou symbolikou se spojení dvou lidí dříve řídilo.

Například koláčů se peklo několik druhů – patrový s perníkovými figurkami, malé metáčky pro přihlížející nebo zase jiné na čepení nevěsty, která se tak loučila se svobodou a ženy jí nasazovaly čepec.

S dnešními svatbami má starý rituál společného třeba to, že často bylo dost jasné, že novomanžele o svatební noci nečeká žádné překvapení. Etnografka Vladimíra Jakouběová poznamenává, že na svatbách se často objevovaly už narozené děti, kterým bylo někdy i tři čtyři roky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Dlaskův statek se vydala reporérka Lenka Šumová

„Protože někdy nebyla rodina majetkově vybavena natolik, aby si mohla svatbu dovolit. Svatební hostina musela být skutečně nejen pro příbuzné a členy rodiny, ale hostili se tím i všichni, kteří se přišli jenom podívat. Pro naše předky to byl zavazující akt,“ vysvětluje.

V době, kterou expozice připomíná, se svatba slavila vždy minimálně tři dny. Prohlédnout si na Dlaskově statku tak můžete nejen svatební hostiny, ale i třeba svatební lože nebo žebřiňák, na kterém se nevěsta ke svému manželovi stěhovala.


Zvětšit mapu

Lenka Šumová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme