Exředitelku litoměřického muzea obvinila policie, hrozí jí až osm let vězení

Policie obvinila bývalou ředitelku litoměřického muzea ze zanedbání povinností při správě cizího majetku. Za jejího vedení ze sbírek zmizely tisíce předmětů jako stříbrné mince, obrazy, zbraně nebo porcelán, jejichž hodnota dosahuje několika milionů korun. Státní zástupce nevyloučil, že se v budoucnu obvinění může rozšířit i o další osoby. Pokud se vina ředitelky prokáže, hrozí jí odnětí svobody na dva až osm let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Litoměřice - pohled z domu U kalicha jihozápadním směrem, na Katedrálu svatého Štěpána a zvonici | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, Karelj

Jen tisíce evidenčních čísel zbyly po exponátech litoměřického muzea. Kam zmizely stříbrné mince, zbraně, porcelán nebo historické předměty z cínu vyšetřovala policie několik let. Dnes obvinila bývalou ředitelku muzea.

„Mohu říci, že bylo zahájeno trestní stíhání pro zločin porušení povinnosti při správě cizího majetku. Nelze vyloučit, že s ohledem na výsledky prověřování bude zahájeno trestní stíhání vůči další osobě či osobám,“ vysvětlil litoměřický státní zástupce Josef Zronek.

Státní zástupce před více než rokem hovořil také o zpronevěře. Tohle obvinění prozatím neplatí.

V muzeu nyní dokončují mimořádnou inventarizaci, která započala na podzim 2012. Jde o náročný proces, vysvětluje historička Daniela Linková:

„Například pražský groš Václava IV. ležel ve sbírce volně, v pytlíčku, do kterého nepatřil. Teď musím pročíst těch 30 tisíc karet a zjistit, ke které patří. Myslím, že nám rukama prošlo odhadem pět, šest tisíc mincí.“

Mince přitom podle ní patřily ještě k exponátům, které se kontrolovaly snáz.

Zda jde o rozkrádání nebo nepořádek v záznamech musí posoudit soud. Nejde ale jen o ztracené věci. V depozitáři byly i nevhodně skladované exponáty. Například dřevěné truhly uskladněné takovým způsobem, že kvůli plísni nebylo vidět ani inventární číslo.

Iva Zítková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme