Exšéf Poldi stanul po 20 letech před soudem. Obžalobu označil za 'kecy'

Bývalý šéf kladenských hutí Poldi Vladimír Stehlík v úterý před soudem odmítl obžalobu, podle které neodváděl peníze na zdravotní pojištění zaměstnanců nebo daň ze mzdy. Další bod obžaloby ho viní z poskytování bezúročných půjček, kvůli nimž ocelárnám vznikly mnohamilionové škody. Stehlík před soudem stanul po 20 letech od svého obvinění. Uložení trestu mu nehrozí, protože na kauzu dopadla amnestie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Stehlík, bývalý šéf Poldi Kladno | Foto: Filip Jandourek

Exšéf Poldi Kladno Vladimír Stehlík byl obviněn v roce 1996 spolu se synem Markem a Lubošem Pejpou. Policisté mu kladli za vinu, že neodvedl 25 milionů korun na zdravotní pojištění zaměstnanců a daň ze mzdy. Podle obžaloby místo toho peníze použili pro podnikatelské nebo osobní aktivity.

Další body obžaloby je viní z toho, že poskytovali firmě Bohemia Art bezúročné půjčky, čímž ocelárny utrpěly škodu kolem 67 milionů. Další škoda zhruba 117 milionů vznikla údajně kvůli neoprávněnému převodu majetku oceláren do nově založené společnosti Poldi Steel.

Pět kilo semtexu, písek a rutina. V areálu kladenské Poldovky odstřelili 'ocelový' komín

Číst článek

Stehlíkovi je nyní 73 let. „Jsem štěstím bez sebe, že konečně před soudem stojím. Samozřejmě že se necítím vinen," prohlásil. Obžalobu v plném rozsahu odmítl. „Jsou to kecy," zmínil Stehlík při téměř čtyřhodinové výpovědi před soudem.

Stehlík proces například označil za obrodu českého průmyslu. Chce dokázat, že za krach slavné firmy mohou jiní. Naznačuje, že celá kauza je dílem politických a ekonomických zájmu tehdejší doby.

Vleklou kauzu nejprve téměř deset let vyšetřovala policie. Soudy obžalobu mají od roku 2005. Kvůli Stehlíkovu zdravotnímu stavu justice vyčlenila jeho část k samostatnému projednání. V roce 2008 těžká choroba stíhání dočasně přerušila. V mezičase paralelně stíhaný Pejpa zemřel a v případě Marka Stehlíka se uplatnilo amnestijní rozhodnutí tehdejšího prezidenta Václava Klause.

Amnestie se týkala také Vladimíra Stehlíka, ten ale trval na projednání obžaloby, kterou se tak v úterý začal zabývat Krajský soud v Praze. Potrestat už ho nemůže. Na konci procesu jen konstatuje, zda je vinen, nebo nevinen.

Vladimír Stehlík, bývalý šéf Poldi Kladno | Foto: Filip Jandourek

Stehlík se do kladenských hutí dostal v roce 1993, kdy výroba stála a vláda udělala urychlenou privatizaci firmy. Stehlíkova firma Bohemia Art zvítězila v obálkové soutěži, když za 66 procent akcií nabídla 1,75 miliardy korun. Všechny peníze však nikdy nezaplatila. Výsledkem byl nakonec Stehlíkův odchod, části holdingu se postupně dostaly do konkurzu a zastavily výrobu.

V dalších letech se do opuštěných hal výroba vrátila, byť v menším měřítku. Nyní se ale zbývající část Poldi opět potýká s problémy. Tento týden bude soud rozhodovat o reorganizaci nebo úpadku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme