Extrémní soutěž v Jeseníkách vyhráli vojáci z Týniště nad Orlicí

Skutečně extrémním podmínky zažívali od úterka účastníci známého armádního závodu Winter Survival. Úkoly museli v kopcích Jeseníků plnit ve víc než dvacetistupňových mrazech. Okolnosti byly tak drsné, že soutěž dokončilo pouze osm ze 17 týmů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Účastník armádního závodu Winter Survival

Účastník armádního závodu Winter Survival | Zdroj: ČTK

Letošní extrémní soutěž vojáků v Jeseníkách Winter Survival vyhráli vojáci z Muniční základny z Týniště nad Orlicí. Na druhém místě skončili vojenští policisté z Prahy před tankisty ze 73. tankového praporu Přáslavice.

Nejobtížnější byly pro vojáky mnohakilometrové přesuny v hlubokém sněhu a tuhý mráz. Pak už jim nezbývalo moc sil na plnění dalších úkolů. Ani to ale nepřinutilo pořadatele program měnit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podmínky při letošním závodu Winter Survival popsal v Ozvěnách dne Petr Pazdera z Univerzity obrany v Brně

„Letošní závod byl extrémně náročný. Vysoká sněhová nadílka dělala starosti vojákům, kteří se vyčerpali právě při přesunech,“ řekl Radiožurnálu Petr Pazdera z pořádající Univerzity obrany v Brně.

Na start závodu se v pondělí vpodvečer postavilo 17 týmů z Česka, Belgie a Polska. První družstva vzdávala svou účast už v úterý během dne, další odpadla navečer a ve středu dopoledne.

Situaci, kdy ze závodu odstoupila víc než polovina startovního pole, podle Pazdery organizátoři ještě nezažili. „Většinou to bylo tak do poloviny, ale letošní závod byl pro vojáky opravdu krutý. Většina závodníků si zejména během třídenní vytrvalostní etapy sáhla až na samé dno svých fyzických možností,“ dodal.

Vojáci při náročných přesunech v hlubokém sněhu napříč Jeseníky urazili s veškerou výbavou na zádech od 80 do 100 kilometrů. Poprat se museli i s náročnými disciplínami, které prověřovaly jejich týmovou spolupráci i fyzickou zdatnost. Síly závodníkům ubraly i první dvě noci strávené pod širým nebem ve spacácích.

Navzdory drsným podmínkám nemuseli organizátoři řešit žádné zásadní zdravotní problémy soutěžících. „Většinou se jednalo o drobná zranění typu odřené paty do krve nebo poraněné koleno, natažený sval, ale závodníky potkaly i technické problémy. Například jednomu týmu prasklo vázání a belgický tým zaskočil tuhý mráz a mnoho sněhu. Jejich vybavení na to nebylo přizpůsobeno,“ popsal Pazdera.

Andrea Švubová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme