Extrémní vytrvalostní závod začíná v Jeseníkách

Slavnostním ceremoniálem dnes v Jeseníkách začíná Mezinárodní Mistrovství Armády ČR v zimním přírodním víceboji. Čtyřdenní závod pořádá Generální štáb AČR a Univerzita obrany Brno.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Od lesa na vrchol Vlčí hory trvá cesta hodinu

Od lesa na vrchol Vlčí hory trvá cesta hodinu | Foto: Pavel Polák

Na 17. ročník Winter Survival míří vedle českých vojáků i týmy z Belgie, Německa a Polska. Dohromady jich bude 60. Během extrémně obtížného závodu si bezpochyby sáhnou na dno svých sil.

Čtyři dny v neznámém terénu, 4 dny plné adrenalinu - závodníci si ověří jak své individuální dovednosti, tak i schopnost týmové práce. Polský tým přijel na víceboj už potřetí:

Přehrát

00:00 / 00:00

Jeseníky - mezinárodní vojenský viceboj (Andrea Švubová)

„Každý úkol je jiný, klade jiné nároky na náš výcvik, takže je sám o sobě výzvou. Noa a když přičteme podmínky, jako je mráz, zima a vlastně sumu všech těch úkolů dohromady, vyčerpání, tak se jedná o velice náročný závod a je to pro nás výzva.“


Takové odhodlání potvrzují i čeští vojáci. „Chceme si to zkusit, abychom si sáhli na vlastní dno a zjistili, než ze školy půjdeme na útvary, ze školy, jak jsme na tom fyzicky,“ svěřují se čeští vojáci.

Vytrvalostní víceboj je v podmínkách české armády ojedinělý - je totiž nejnáročnější soutěží, která spojuje outdoorové disciplíny sportovního charakteru s aktivitami podobnými bojovým činnostem v zasněženém horském prostředí.

Vojáky čeká pořádný adrenalin. Mezi tradiční disciplíny patří přesun členitým terénem, lyžování, biatlonový závod na sněžnicích, střelba a přeprava raněného člena družstva.

Soutěžící budou zdolávat vodní toky, skaliska a čeká je i záchrana člověka v lavině nebo nouzové přespání ve volné přírodě.

Dvě noci v zimních horách

Největší prověrkou bude vytrvalostně technický závod, při kterém budou vojáci muset během dvou dnů urazit na lyžích 50 kilometrů. A to s povinnou výbavou.

Během cesty čeká 20 tříčlenných týmů řada záludných úkolů.

„Už vlastní přesun v pohoří Hrubého Jeseníku dá závodníkům zabrat. Musejí se pohybovat podle mapy a buzoly a překonávat různé říční rokle,“ upřesňuje Pavel Pazdera z Univerzity obrany Brno, která víceboj pořádá.

„Když pak dorazí na stanoviště, kde plní různé úkoly, tak vylézt s plnou výbavou na skálu vysokou 40 metrů, to závodníky opravdu fyzicky zatíží. To budou asi takové nejtěžší věci,“ dodává Pazdera.

Přehrát

00:00 / 00:00

Andrea Švubová o závodu Winter Survival 2011

Dvě noci stráví vojáci ve volné přírodě. Své plány ani kvůli současným mrazům pořadatelé měnit nebudou.

„Je tak k dispozici zdravotník, takže bezpečnost účastníků je vždy zaručena,“ připomíná hlavní rozhodčí závodu David Ullrich a dodává:

„Jsou omezeni tím, že nemohou mít stan, ale můžou mít nějaký bivakovací pytel. A mají svoje spací pytle. Není to o jedné noci, kterou by v uvozovkách dokázal zvládnout každý. Dvě noci už jsou náročné.“

„Hlídka si musí rozdělit síly. Jestliže někdo nemůže, tak mu pomůžu s materiálem. Musí dodržovat pitný režim. Každý to určitě nezvládne,“ odhaduje hlavní rozhodčí.

Kromě tradičních disciplín jako je například lyžování a biatlonový závod přichystali pořadatelé i několik novinek. Poprvé zařadili boj zblízka a vojáci budou nově zachraňovat i zasypaného lavinou.

Andrea Švubová, Ludvík Bortl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme