Fakultní nemocnice Plzeň postaví u svého areálu na Lochotíně parkovací dům pro 400 aut

Fakultní nemocnice Plzeň se rozhodla, že sama vyřeší problémy s parkováním u svého lochotínského areálu. Za 200 milionů korun tu postaví parkovací dům pro 400 aut. Původně měl dům vzniknout jako součást plánovaného silničního průtahu Roudnou, který má vést kolem nemocnice. Zatím je ale v nedohlednu. Pokud ho město bude stavět, tak až v dalším volebním období, tedy po roce 2014.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fakultní nemocnice Plzeň 4.jpg | Foto: Jana Kosová

Parkovací dům měl původně vzniknout jako PPP projekt, tedy ve spolupráci města se soukromým sektorem. Měl mít tisícovku míst a sloužit jako protihluková bariéra mezi průtahem a nemocnicí. Ta se také měla podílet na jeho splácení. Podle ředitelky Jaroslavy Kunové by se to ale fakultní nemocnici nevyplatilo:

„Pokud by to na sobě nesla fakultní nemocnice, vznikla by tam pro nás obrovská ztráta minimálně v řádu 30 milionů ročně. Takže jsme nakonec přistoupili k řešení, že bychom z vlastních prostředků pořídili parkovací dům asi pro 400 aut s tím, že bychom tak naprosto uspokojili potřebu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O výstavbu parkovacího domu v lochotínském areálu FN Plzeň se zajímala redaktorka Jana Kosová

Ta potřeba je 300 aut denně navíc. Stávající venkovní místa přitom zůstanou zachovaná, protože dům bude stát na pozemku mimo současných parkovišť, poblíž heliportu.

Teď se uvažuje o tom, že by nový parkovací dům mohl sloužit hlavně zaměstnancům nemocnice. Tím by se vnitřní kapacita v podstatě uvolnila a ještě by se zaplatil provoz domu. Anebo tam kromě zaměstnanců zaparkují i pacienti, kteří by stejně jako uvnitř areálu zaplatili deset korun na hodinu.

Parkovné v původně plánovaném domě s tisícovkou míst by zřejmě muselo být mnohonásobně vyšší, aby pokrylo jeho splácení a provoz. A tím by se také podle Jaroslavy Kunové mohlo stát, že v něm nebude parkovat skoro nikdo a nemocnice přijde ještě o víc než o zmíněných 30 milionů ročně, což je rozdíl mezi příjmy z parkovného a výdaji.

Za svůj parkovací dům dá tedy fakultní nemocnice z rozpočtu maximálně 200 milionů korun. Za původně navržený PPP parkovací dům by platila 30 milionů po dobu 20 let, což je 600 milionů. Pokud vše půjde, jak má, mohl by dům stát už příští rok.

Jana Kosová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme