Falešní ekologové vydírali stavební firmy po celé republice

Policie dopadla dva muže z Olomouce, kteří jako jednatelé fiktivního ekologického sdružení vydírali stavební firmy. Žádali peníze za to, že nebudou námitkami komplikovat územní řízení. Peníze pak využili pro vlastní potřebu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavba Nové Karoliny

Stavba Nové Karoliny | Foto: F. Tichý

Policie už pachatele obvinila. Jakým způsobem je dopadla, popsal Českému rozhlasu kriminalista Marcel Chmelina:

„Oznámila nám pražská firma, že bylo napadnuto jejich územní rozhodnutí v Mostě, kde chtěli stavět. Bylo jim řečeno, že pokud dají dar společnosti ve výši 300.000 korun, tak stáhnou veškeré ekologické námitky, které tam mají.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ falešných ekologů sleduje reportérka Alena Vykydalová

Ekologická sdružení mají běžně právo se ke stavbám vyjadřovat, vedení společnosti se ale nezdály argumenty proti jejich stavbě sportovní prodejny na Mostecku. Bylo jim podezřelé, že námitky vznáší sdružení z opačného konce republiky a že údajní ekologové poměry v dané lokalitě vůbec neznají.

Policisté mají podklady i pro řadu dalších případů. Oba čtyřiatřicetiletí muži v roce 2008 založili společnost Česká enviromentální. Vytipovávali si územní řízení stavebních úřadů po celé republice na internetu, poté podali proti stavbě námitky.

Následně kontaktovali firmy s tím, že odstoupí od námitek, pokud jim poskytnou finanční dar. Dvojice takto oslovila údajně desítky firem a požadovala od nich částky od 18 tisíc až po 300 tisíc korun. Nejvyšší sumu chtěli právě po společnosti, která případ nahlásila.

Na smluveném setkání minulý týden v Olomouci, kde se měly peníze předávat, policisté pak oba muže zadrželi. Podle Chmeliny budou zřejmě další prokázané případy kvalifikovány jako podvod.

Podvedených firem jsou desítky

Vzhledem k počtu podvedených firem může být částka, na kterou si pachatelé přišli, může být značně vysoká. Zatím se prokazatelně hovoří o jednom a půl milionu korun.

Jak policisté navíc zjistili, oba muži už v roce 2007 založili další dvě občanská sdružení, a to RWP Public a Česká developerská. Ani jedno z nich ale nikdy žádné ekologické aktivity nevyvíjelo, získané peníze tudíž muži použili k vlastní potřebě.

Oba také vystupovali pod smyšlenými jmény, nejčastěji jako Novák nebo Novotný. Policie se proto obrací na veřejnost a vyzývají všechny stavební firmy, které v minulosti mohly být podvedeny některým z těchto mužů nebo občanským sdružením, aby kontaktovaly linku 158.

Alena Vykydalová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme