Falešní kominíci často vybírají peníze za neodbornou a nedbalou práci
Jako každou zimu obcházejí rodinné domy falešní kominíci a nabízejí levné prohlídky komínů. Většinou ale odvedou povrchní práci a nevydají majiteli nemovitosti patřičnou zprávu. Špatný stav komínů přitom bývá častou příčinou požárů nebo otrav spalinami.
„Kominík by měl jít od spotřebiče až po hlavu komína. Takže by tam měl popsat od toho spotřebiče, co to je vůbec za spotřebič, čím se tam topí, pak ten kouřovod, jak je dlouhý, jak je široký. Popsat v té zprávě veškerou celou spalinovou cestu až navrch. Vypíše, v jakém je to stavu, a pokud jsou tam nějaké výhrady, tak se do toho zapíšou a měly by se odstranit,“ radí majitel zlínské kominické firmy Zdeněk Rath, jak má správná kontrola vypadat.
Podotýká, že mnohdy nejsou takzvaní falešní kominíci úplní podvodníci. Jde jen o nevyučené lidi, které si najímají větší firmy. Výsledek je ale v obou případech pro majitele domů a bytů nebezpečný.
„Já nevím, jestli jsou falešní, nebo ne, ale na sto procent víme, že tu chodí kluci, kterým někdo dělá garanta. To znamená, že nemají vůbec šajnu o tom, co to je vůbec spalinová cesta. Prostě přijdou, jen zkontrolují dvířka, vyberou peníze a jdou pryč,“ dodává Rath.
S často tragickými následky špatně udržovaných topenišť se pak setkávají hlavně hasiči.
„Takovým tím nejběžnějším typem zásahu jsou požáry komínů – sazí. To je jednoznačná známka zanedbání jakékoli údržby a kontroly. A pamatujeme případy, kdy došlo k otravám osob právě díky technickým závadám nebo špatnému čištění karmy,“ říká mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.
Při výběru kominíka jsou důležité reference
Stížnosti se přitom objevují i na oficiální firmy. Mezi nespokojené zákazníky patří Jaromír Šrom. „Objednal jsem si kominíka, vybral hrozné peníze, a že by se nějak maximálně věnoval komínům, to se říct nedá. Kontroluji si to lépe než on a sám čistím,“ říká.
Jak by měla vypadat řádná kontrola komínu i jak si vybrat správného kominíka radí prezident Společenství kominíků Emil Morávek
Správná kontrola komínů se řídí technologickým předpisem vydaným Společenstvím kominíků.
Podle slov jeho prezidenta Emila Morávka začíná spotřebičem paliv, zjišťuje se stav kouřovodů, které se ještě čistí, a pokračuje pak kontrolou a vyčištěním komína.
„Součástí kontroly je vymetení komína a vybrání sazí, respektive kontrola kondenzátní jímky u spotřebičů na plynná paliva," upozorňuje Morávek.
Falešné kolegy se Společenství kominíků snažilo řešit i s ministerstvem průmyslu, česká legislativa ale nedokáže podvodníkům účinně bránit. Lidem, kteří nemají se službami kominíků zatím zkušenosti, Morávek doporučuje konzultovat výběr se zkušenějšími sousedy.
Ceny běžné kontroly komínů se pohybují od 250 do 500 korun. Těm, kteří nevyužívají služeb kominíků, sice bezprostředně sankce nehrozí, pokutováni však mohou být ve chvíli, kdy kvůli špatné údržbě dojde například ke vznícení sazí.