Falešný šlechtic z Frýdku-Místku obral důvěřivé lidi o 50 milionů

Státní zástupce podal obžalobu na 49letého muže z Frýdku-Místku, který podvedl více než stovku lidí. Obral je o téměř 50 milionů korun, mnohé rodiny přišly o celoživotní úspory. Namluvil jim, že v jeho firmách se sídlem v Anglii, mohou až o 200 procent zhodnotit své peníze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlaté mince | Foto: Free Digital Photos

Jeho společnosti přitom nevyvíjely žádnou obchodní činnost a první klienty vyplácel z vkladů těch nových.

„Vystupoval pod legendou, že je šlechtického původu, že spravuje majetek řady movitých osob po celém světě. Také tvrdil, že je vlastníkem zlatého pokladu,“ upřesnil krajský policista Vlastimil Studený.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběh falešného šlechtice shrnuje redaktorka Andrea Čánová

„Na jednotlivých setkáních s investory zlaté mince z pokladu ukazoval a pro potvrzení solidnosti dokonce některým významnějším investorům je dával do zástavy,“ dodal. Policisté však zjistili, že zastavené mince nechal vyrobit až za peníze prvních klientů.

Kriminalisté předpokládají, že podvedených lidí může být mnohem více. Vyzvali proto klienty, kteří se cítí podvedeni falešným „šlechticem“, aby se co nejdříve ozvali policii.

Pyramida má přes 100 obětí

Systém fungoval na modelu pyramidy nebo letadla. „V mnoha případech si pronajal místnost, kde provedl prezentační akci a na tyto lidi se poté nabalovali další lidé, kteří slibům uvěřili. Ti pro něj poté získávali další klienty,“ popsal krajský policejní vyšetřovatel Martin Válek.

„V mnoha případech se jednalo o finanční prostředky, které byly sesbírány z celých rodin. Mnohdy šlo o celoživotní úspory,“ dodal.

Na seznamu podvedených je nyní 112 lidí, ale obětí může být daleko více. „Obracíme se zejména na osoby, které investovaly do společnosti Astra Invest Ltd. a Company Management Ltd., aby v případě, že dosud nebyly kontaktovány policií a cítí se být jednáním muže poškozeny, ať se obrátí na nejbližší obvodní oddělení policie,“ říká policista Vlastimil Studený

Vyšetřovatel Martin Válek apeluje, aby lidé pečlivěji zvažovali, kam uspořené nebo třeba zděděné peníze budou investovat: „Lidé se snaží peníze výhodně zhodnotit a mnohdy se stávají oběťmi lidí, kteří jim slibují pohádkové zhodnocení těchto peněz, které je vyšší než nabízejí solidní subjekty.“

Falešnému šlechtici hrozí za podvody až 10 let vězení.

Andrea Čánová, bre, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme