Falšují lékařské zprávy kvůli získání řidičáku. Jihočeští policisté evidují desítky případů

S pomocí falešných lékařských zpráv se několik cizinců pokusilo na jihu Čech získat řidičský průkaz. Policisté podezřívají 44letou ženu z Českého Krumlova, že jim v tom pomáhala. Zmiňovaný případ není v jižních Čechách ojedinělý. Jen za loňský rok tam přišla policie na téměř devadesát zfalšovaných zpráv.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řidičský průkaz (ilustrační foto) | Foto: Alena Palečková

Policie uvedla, že žena lékařskou zprávu padělala ve čtyřech případech. Dokument pak cizinci předložili na jednom z městských úřadů na Českobudějovicku.

„Zde jim na tomto základě umožnili zahájit řidičské oprávnění, které měli ve své domovské zemi zadržené,“ píše ve zprávě policejní mluvčí Milan Bajcura.

Přehrát

00:00 / 00:00

O falšování lékařských zpráv a o tom, jak je těžké je poznat, natáčela redaktorka Romana Lehmannová

Ženu, která cizincům umožnila nebo usnadnila spáchání trestného činu, policisté podezírají z „padělání a vystavení nepravdivé lékařské zprávy, posudku a nálezu“, za což jí hrozí až dva roky vězení nebo zákaz činnosti.

Cizinec pro získání řidičského průkazu v ČR potřebuje doložit, že na území minimálně 185 dní bydlí – má pronajatý byt, vlastní nemovitost nebo třeba studuje – a také musí předložit lékařskou zprávu.

Majitel třeboňské autoškoly Martin Ille přiznává, že poznat falešnou lékařskou zprávu může být těžké. „Podívám se, zda to není vyloženě nějaká fotokopie, ale jinak, myslím si, že to na první pohled není poznatelné,“ říká.

V minulosti se objevil případ, kdy podvodníci falšovali posudky se jménem lékaře, který byl už rok po smrti. Lékaři připouštějí, že pro podvodníka to nemusí být nic složitého.

„V dnešní době vyspělosti technologií, pokud nemá problém sehnat jakýkoli dokument, kde bude moje razítko a podpis, tak si myslím, že by tento posudek dokázal i vyrobit,“ domnívá se obvodní lékař z Lomnice nad Lužnicí Roman Bílek.

Nejvíce padělaných lékařských zpráv je podle policistů právě na jihu Čech. Jen za loňský rok tam přišla policie na téměř devadesát takových dokumentů.

ČRo, Romana Lehmannová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme