Farář Bob z Keni je u svých 'oveček' v Nejdku oblíbený

Vajíčka na Velikonoce sice viděl poprvé až v Česku, sloužit velikonoční obřady mu to ale nebrání. Evangelický farář Bob Helekia Ogola pracuje na farnosti v Nejdku u Karlových Varů pátým rokem. Pochází z horské oblasti v Keni a je příslušníkem kmene Luo stejně jako třeba americký prezident Obama.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Černošský farář z Keni Bob Ogola | Foto: Ľubomír Smatana

Ve sklepě pod farou hučí kotel, farář Bob v černém taláru a černé čepici otevírá dvířka a přikládá černé uhlí. „Musím kvůli babičkám, aby jim bylo teplo," říká s lehkým cizokrajným přízvukem.

Vysvětluje, proč přešel z plynu na uhlí a kolik tím farnost ročně ušetří. Pak klidně vystoupá schody a vítá příchozí. Do večerních pašijí zbývá několik minut. Je Velký pátek.

„Tak si pospěšte, začneme," natahuje pravici k příchozím kurátor sboru Petr Musil. Vysoký muž už zažil tři faráře. Současný mu přirostl k srdci. „Má jinou povahu než předchozí faráři. Je bezprostřední a má na každého vždycky čas. To je pro nás nová a velice příjemná vlastnost," popisuje kurátor.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Lubomíra Smatany o černošském faráři Bobovi

Na faru postupně přichází asi 30 lidí. Všichni se zvesela navzájem zdraví, nejvíc se směje farář.

„My jsme sem dlouho hledali faráře, a když nám nabídli Boba, tak jsme ho pozvali na pohovor. Líbil se nám a do týdne tu byl nastěhovaný", vypráví důchodce pan Koubek. „Je takový bezproblémový, všechno dovede hladce vyřešit. A taky umí shánět peníze, asi jak byl od mládí zvyklý. To jsme rádi," přitakává jeho drobná manželka.

Čtyřicátník Bob Ogola pochází z hornaté oblasti v masívu Kilimandžára. Do Česka přišel studovat bohosloví v roce 1988. Na fakultě si našel manželku a mají spolu dvě děti. Sám Ogola má ale 70 sourozenců. „Můj otec má devět manželek a já mám vlastně devět maminek. U nás je to jinak. Všechny se o nás staraly stejně," říká.

Farář popíjí čaj a po malé kanceláři plné české a anglické náboženské literatury chodí bos. „V Africe chodím bos, ale tady mám boty. Jako Češi," upozorňuje. O své práci v Nejdku vypráví dlouze. Zrovna chystá koncert své oblíbené kapely Spirituál Kvintet, ve školách vypráví o Africe a samozřejmě koná všechny církevní obřady.

Bob se svými farníky | Foto: Ľubomír Smatana

Sociální poměry v pohraničí vysvětluje jako zkušený rodák. Přitom 10 let působil v Domově odpočinku ve stáří v Krabčicích pod horou Říp. Bob Ogola pochází z kmene Luo, což několikrát zdůrazňuje. „Je to malý kmen, ale patří do něj i americký prezident Obama, a to je pro nás docela důležité."

V Nejdku se evangelickému faráři Bobovi Ogolovi daří a zatím se nikam nechystá. „Kdyby se mi tady nelíbilo, tak tady nebudu," uzavírá.


Zvětšit mapu

Ľubomír Smatana, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme