Farmáři v Libereckém kraji se zaměřují na chov ovcí a koz. Skotu ubývá

Chov ovcí a koz je jednodušší a dříve jsou vidět výsledky, shodují se někteří farmáři na Liberecku. I když je Liberecký kraj nejmenším krajem v České republice, v chovu koz je na čtvrtém místě a v chovu ovcí na pátém. Stavy hovězího dobytka naopak už druhým rokem klesají.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ovce

Ovce | Foto: Jana Matznerová

Vliv na pokles stavu hlavně krav měly i problémy s odbytem mléka. Na konci roku 2011 totiž ukončila výrobu poslední velká mlékárna v kraji Plastcom. Mlékárna je prý v takovém stavu, že by se mohla do týdne rozjet.

„Není poškozená, vybrakovaná nebo snížená její hodnota. Zachovali jsme tu vše, co tu bylo od zastavení výroby, a udržujeme to v provozuschopném stavu," řekl při prohlídce mlékárny její bývalý zaměstnanec Oto Fišer.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chovu ovcí a koz v Libereckém kraji informovala redaktorka Eva Malá

Mlékárnu v Příšovicích vydražila společnost, která se orientuje na autodopravu. Majitel zatím své plány s mlékárnou nesdělil ani starostovi obce.

Chybějící odbyt mléka v kraji není ale jediným důvodem, proč si farmáři spíše zakládají chov koz nebo ovcí. Chovy menších zvířat jsou totiž podle začínajícího chovatele ovcí Milana Melichara z Vesce u Hodkovic nad Mohelkou mnohem jednodušší a potřebují mnohem menší investice než chov krav.

„Děda vždycky doma skot měl, ale ty ovečky jsou takové jednodušší, rychleji přibývají, rychle rostou. Čtyři ovečky jsou na spotřebu jako jedna kráva, plus minus. Kráva má první tele po dvou letech, kdežto od těch oveček se prvních jehňátek dočkáte už po roce. Člověk rychleji vidí nějaký výsledek,“ vysvětluje.

Milan Melichar chová masná plemena ovcí. V budoucnu by se chtěl jejich chovem i živit. Prozatím je ale spíše využívá jako ekologické sekačky na trávu.

„Abych mohl spásat a obdělávat plochy, které mám ve stráních, a nemusel je sekat, na to se ty ovečky bezvadně hodí, že to vypasou. Ovce to bere hodně u země, udělá nižší strniště,“ říká Melichar.

Přibývá alergií na kravské mléko

Jedno z největších stád ovcí a koz chová farma v Pěnčíně na Jablonecku. Podle jednoho z vlastníků Josefa Pulíčka se specializuje na výrobu kozího a ovčího mléka, sýrů nebo jogurtů.

„Rozhodli jsme se pro kozy a kozí výrobky. V té době to nebylo příliš populární, ani zájem o ty výrobky nebyl, protože lidi měli pořád v paměti, že je doma nutili pít kozí mléko, které smrdělo kozou, a spíš lidi k tomu měli odpor, než by o to měli zájem,“ vypráví.

Situace se ale otočila a farma mnohdy nestačí uspokojit poptávku. „Prudce přibývá alergiků. Jedna z těch potravinových alergií je na kravské mléko. Takže musí vyhledávat výrobky z kozího nebo ovčího mléka. Zákazníků nám stále přibývá, v zimním období musíme krátit objednávky,“ dodává Pulíček.

Oblíbenost ovčích a kozích výrobků je podle farmáře tak půl na půl. V poslední době začala farma na nátlak zákazníků prodávat i samotné ovčí mléko. I když má jen sedm procent tuku, chutná jako smetana.

Eva Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme