Fiktivní útěk vězňů prověřil záchranné složky na jihu Moravy

Policisté, hasiči i záchranáři Jihomoravského kraje nacvičovali postup pro neobvyklou situaci. Z úmyslně havarovaného autobusu utekli převážení vězni. Úkolem zúčastněných bylo ošetřit raněné a s pomocí vězeňské služby a armády pochytat uprchlíky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Stěnava 2011" - společné cvičení složek IZS KHK a jednotek Požární ochrany Dolnoslezského kraje v Broumově | Foto: Jiřina Šmídová | Zdroj: Český rozhlas

Vojenský prostor Březina u Vyškova se proměnil v dějiště fiktivního dramatu. Do cvičení se zapojilo tři sta lidí, polovinu z nich tvořili policisté.

Nasazeny byly i dva vrtulníky. Jeden hledal vězně, kteří při simulované nehodě uprchli do okolí, druhý na místo dopravil zásahovou jednotku.

Akce se zúčastnili také psovodi a policisté na koních. Záchranáři spolu z hasiči vyprošťovali vězně, kteří zůstali uvnitř autobusu, a ošetřovali zraněné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Vlasta Gajdošíková sledovala na jihu Moravy fiktivní zásah proti uprchlým vězňům

Lokalita vojenského prostoru byla vybrána zcela záměrně, aby cvičení co nejméně ovlivnilo běžný provoz na jihu Moravy. Účastníci si tak navíc vyzkoušeli zásah v členitém terénu v blízkosti lesa.

Částečně ale akce přece jen do života Jihomoravanů zasáhla. Na silnicích v kraji bylo celkem čtyřicet stanovišť policejních kontrol hledajících uprchlíky, které z místa nehody odvezli jejich komplicové.

Podle jihomoravského policejního ředitele Tomáše Kužela je zvolený námět pro cvičení velmi reálný, vězni jsou tímto způsobem převáženi zcela běžně. Při skutečné události by prý ale zásah nabyl ještě větších rozměrů a zapojilo by se asi i více krajů.

Vlasta Gajdošíková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme