Filmové klapky s obrazy známých umělců jsou k vidění ve Zlíně

Více než sto filmových klapek upravených známými i začínajícími výtvarníky je od včerejška k vidění ve Zlíně. V obchodním centru na náměstí Míru totiž začala doprovodná výstava letošního Zlín film festivalu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filmová klapka Ivy Hüttnerové V posteli s kocourem | Foto: Film festival Zlín

Svou barevnou klapkou přispívá pravidelně také výtvarník Ladislav Pálka. „Tu klapku, takovou podobnou jsem měl 20 roků denně v ruce. Protože jsem animátor, režisér, výtvarník. Dělal jsem u filmu od roku 1974 až do devadesátých roků, ještě i potom jsem dělal na Patech Matech a inspiraci beru kolem sebe,“ vypráví.

Manažerka projektu filmových klapek Irena Skaunicová letos požádala o spolupráci i mladé autory: „Tak nějak jsem se rozhodla, dát šanci i mladým. Mladým lidem, kteří absolvovali různé akademie výtvarných umění, umělecké školy a podobně,“ říká Skaunicová a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O výstavě filmových klapek informoval reportér Roman Verner

„Ale je možné zde vidět klapky jako Olbram Zoubek, jako je pan Nesvatba, čehož si nesmírně vážíme. Vrátil se nám Krteček po dořešení autorských práv. Kateřina Miler zde má dokonce dvě klapky, protože loni Krtečka nemohla vystavovat a měla ho nachystaného.“

Také tradiční aukce klapek ve prospěch studentské tvorby letos dozná změny. Podle Ireny Skaunicové budou nově rozdělovat výtěžek.

„Určitě dostanou stipendia autoři vítězných filmů Zlínského psa - soutěže studentské filmové tvorby, celosvětové soutěže, která se vrací letos ve velmi širokém počtu filmů zpátky na festival,“ popisuje Skaunicová a dodává:

„A samozřejmě budou podporovány filmové projekty nejen zlínské školy obor audiovize na Baťově univerzitě, ale budeme podporovat napříč Českou republikou studentské filmové projekty.“

Klapky mohou lidé ve Zlatém jablku vidět do 25. května. „My jsme se rozhodli je poprvé přestěhovat v průběhu zlínského festivalu na Kongresové centrum, kde budou k vidění do 31. května ráno, a poté přijde klasická aukce,“ uzavírá Irena Skaunicová.

Všechny dosavadní dražby vynesly přes osmnáct milionů korun, za které vzniklo více než 200 studentských filmů.

Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme