Filozof, Anděl, Hvězdář a Kronikář se vracejí na své místo

Řeč je o sochách ze staroměstského orloje, které se dnes vracejí po nutné opravě zpět na své místo. Sochy, doprovázející představování apoštolů, potřebovaly opravu, a tak orloj na dva měsíce částečně osiřel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mánesův roční cyklus rolnických prací na Staroměstském orloji | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Maros Mraz

Oprava celkem osmi plastik začala v půlce ledna a akademický malíř Jiří Matějíček si musel poradit především s prasklinami ve dřevě a obnovou barevných retuší, zlacení a lakových vrstev.

Jednalo se ale jen o pravidelnou kontrolu, poslední větší rekonstrukce potkala sochy podle mluvčí magistrátu Terezy Krásenské už v roce 1999 v Ústavu chemické technologie restaurování památek Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

„Byla nutná vzhledem ke značnému postižení vlivem extrémních podmínek, jimž jsou plastiky vystaveny. Od té doby jsou pravidleně kontrolovány a opravovány v restaurátorských dílnách,“ dodává Tereza Krásenská.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co obnáší rekonstrukce soch na orloji, zjišťoval reportér Českého rozhlasu Jan Herget

Už v půlce ledna se tedy pravidelné opravy dočkaly první čtyři sochy, které jsou blíž ciferníku a hýbají se.

„Když se na ně podíváte, jsou takové zašedlé. Je potřeba periodicky to lakování oživit a dřevo zakonzervovat proti hnilobě a praskání,“ popsal stav soch při jejich snímání orlojník Petr Skála.

Pohyblivé sochy už jsou na orloji zpět. V únoru se restaurátoři pustili do další čtveřice postav, které ale nejsou pohyblivé, takže jejich oprava tak náročná není.

Malované dřevěné sochy sice chrání lak, ale i tak jim škodí vlhko i světlo.

„Nejhorší je asi slunce, to ultrafialové záření, i když dneska se laky dávají s UV filtrem dohromady, ale nedá se použít lak, který by úplně vydržel staletí. Takže je potřeba to obnovit. Když lak začne praskat, začne se dovnitř, do dřeva dostávat vlhkost a začíná to působit destruktivně i na vlastní podstatu materiálu,“ popisuje Petr Skála.

Sochy potřebují i lepší ochranu proti holubům a orlojník Petr Skála dodává, že by se hodil i stálý dohled kvůli vandalům.

„Dřív to tady bývalo. Byla tu kukaň, a v té byl městský policajt. Kdyby tady byli strážníci, asi by to trošku případné útočníky odradilo,“ říká městský strážník.

Jan Herget, Anna Zunová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme