Firma chce v lomu Zárubka těžit ještě 40 let, lidé na Chrudimsku protestují

Hluk, prach a těžká auta na úzkých silnicích. To jsou hlavní obavy lidí v okolí lomu Zárubka u Vrbatova Kostelce na Chrudimsku. Vlastníci požádali o prodloužení těžby o dalších čtyřicet let. Někteří obyvatelé nejbližších obcí proti tomu protestují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lom Zárubka u Vrbatova Kostelce | Foto: Josef Kopecký

Milan Janoušek z Prosetína ukazuje na oblak prachu a s prodloužením těžby nesouhlasí. Zvětší se plocha lomu a tím i problémy, vysvětluje.

„V současné době má těžební prostor zhruba devět hektarů a bude se rozšiřovat na dvanáct hektarů. To není jen dotěžení, to je rozšíření,“ doplňuje Janoušek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Chrudimsku v okolí lomu natáčel Josef Kopecký. Lidé si tam stěžují na hluk a prach

Lom patří společnosti Skanska. Mluvčí firmy Ondřej Svatoň ujišťuje, že provoz zůstane stejný, jako je teď. „Nechceme navyšovat těžbu, ale zachovat stávající množství těženého kamene, což je dokonce o 50 tisíc tun méně, než jsme vytěžili v roce 2015.“

Denní maximum je 3 tisíce tun, což je 94 nákladních aut, které musí do lomu a zase zpátky. Jezdí po okresních silnicích přes Cejřov a Prosetín. Firma se snaží dopady na obyvatele zmírnit, říká Ondřej Svatoň.

„Pro vývoz kameniva z lomu upřednostňujeme železniční vlečku, zbytek pak vozíme nákladními vozy, které v případě potřeby plachtujeme a kropíme i lomové cesty a komunikace v okolí,“ dodává mluvčí firmy.

Jenže obyvatelé to vidí jinak. „Barák se klepe, vevnitř to mám popraskané. A když střílejí, tak to je ještě horší. Hrozné,“ stěžuje si důchodkyně Hana, která má chalupu jen pár metrů od lomu.

Krajský úřad teď začal posuzovat vliv prodloužení těžby na životní prostředí. Na připomínky mají lidé čas do 5. září.

Josef Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme