Firma, která chce v Dobrovízi u Prahy postavit sklad pro Amazon, dál s obcí vyjednává

Vedení obce Dobrovíz u Prahy se sešlo se zástupci developerské společnosti Panattoni Europe, která chce na jejím katastru vybudovat halu pro americký internetový obchod Amazon. Obec přitom na konci loňského roku vyjádřila se záměrem nesouhlas. Vedení Dobrovíze se také odvolalo proti rozhodnutí hostivického stavebního úřadu, který změnou územního rozhodnutí stavbu skladu připustil. Dobrovízští trvají na tom, že nejprve musí vzniknout kolem obce obchvat. Nejvíc se totiž bojí dopravní zátěže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelka Dobrovíze Jitka Ungerová ukazuje na místo, kde má podle projektu amerického internetového obchodu Amazon vyrůst nové distribuční centrum | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Po Novém roce se ale nakonec všichni dotčení vrátili k jednacímu stolu. Starosta Dobrovíze za nezávislé Martin Šafr Českému rozhlasu upřesnil, že s developerem uzavřeli gentlemanskou dohodu - omezí kontakt s médii, aby mohli v klidu jednat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O stavbě velkoskladu natáčela redaktorka Kateřina Havránková

Panattoni o tom, za jakých podmínek bude moci sklad pro Amazon postavit, obec Dobrovíz o tom, aby se u nich v obci dalo i přes velkosklad v sousedství v klidu bydlet.

„Všechny strany, které jsou zúčastněny - Amazon, Panattoni, Dobrovíz i občanská sdružení a zástupci CzechInvestu, se sešly a společně pracujeme na jakési smlouvě, která by upravila vztahy mezi námi,“ vysvětluje Šafr.

Dohoda se bude týkat především obchvatu, který Dobrovíz vyžaduje. Jaké jsou ale přesnější obrysy domluvy o obchvatu, nechce žádná ze stran zatím prozradit.

„Obchvat je jedním ze stěžejních bodů, kterých je v dohodě možná několik desítek. Občané i obce by měli vědět, co je čeká,“ popisuje ředitel firmy Panattoni Europe Pavel Sovička.

Jednání zastupitelstva Dobrovíze o projektu skladů amerického internetového obchodu Amazon | Foto: Filip Jandourek

Ke Středočeskému kraji se proti územnímu rozhodnutí odvolaly i další subjekty. Například nedaleká Hostouň. Právě přes tuto obec by podle starosty za sdružení Hostouňáci Antonína Jirase zaměstnanci Amazonu jezdili každý den do práce. Vedení obce proto požaduje, aby investor nebo kraj provedly v obci dopravní opatření.

„Zpomalovací pruhy a ukazatele rychlosti. Protože po zkušenostech, co máme třeba se sjezdem ze silnice R6, se domníváme, že nárůst dopravy tu bude ohromný,“ ukazuje trasu z Hostouně do zóny Dobrovíz starosta Jiras.

Společnost Panattoni by ráda už v průběhu ledna začala s hrubou terénní úpravou plochy. S budováním skladu pak okamžitě, jakmile dostane stavební povolení. Pokud ale bude chtít splnit původní podmínku obce, postavit obchvat, musí nejprve vykoupit pozemky.

„Prakticky jediný možný termín pro projekt Amazonu je nejpozději září,“ upřesňuje Sovička. Jestli by Amazon přistoupil i na pozdější termín otevření haly, není zatím jasné.

Kateřina Havránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme