Firma nabídla moc nízkou cenu. Ministerstvo nesmí uzavřít smlouvu o letecké záchrance v Ústeckém kraji

Antimonopolní úřad zakázal ministerstvu zdravotnictví podepsat smlouvu se soukromým provozovatelem o zajištění letecké záchranné služby v Ústeckém kraji. Vítězná firma totiž nabídla příliš nízkou částku. Vyplývá to z předběžného opatření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, které má ministerstvo k dispozici.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrtulník letecké záchranné služby

Vrtulník letecké záchranné služby | Foto: Hasičský záchranný sbor Úst. kraje

Ministerstvu zdravotnictví se nelíbí rozhodnutí antimonopolního úřadu. Podle ministerstva se výběrového řízení účastnily dvě firmy a cena vítězné firmy byla adekvátní. Účastníci tendru podle náměstka ministra zdravotnictví Radka Policara neuváděli celkovou cenu, ale náklady na jednotlivé položky.

„To jsme zkoumali. Tedy náklady na palivo, náklady na vrtulníky, na piloty, na údržbu a tak podobně. K tomu jsme měli znalecký posudek i od odborníků na ekonomiku letového provozu. Nedospěli jsme k závěru, že by to byla cena mimořádně nízká, která by neodpovídala nákladům, a byla tedy dumpingová. Nic takového tam podle nás není. To, že to je cena, která je nižší než u konkurence, to tak prostě je. To nám nepřišlo špatné, ale naopak dobré, že stát v této věci zajistí dobře tu službu a ještě ušetří,“ řekl Policar.

Ústeckému kraji hrozí, že od Nového roku nebude mít vlastní leteckou záchrannou službu

Číst článek

Zakázku u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže napadla firma, která tendr prohrála.

Podle Landy není vzdálenost Ústí - Praha příliš velká

Soukromý dodavatel měl zajišťovat leteckou záchrannou službu od ledna. Pokud by antimonopolní úřad vydal konečné rozhodnutí zhruba do začátku prosince, mohla by vítězná firma stihnout stanoviště v Ústí nad Labem převzít. Pokud rozhodne později, zajišťovala by Praha od ledna přechodně leteckou záchrannou službu v Ústí tak, jako je tomu už teď v nočním provozu proto, že ústecká základna nemá prostředky pro noční vidění.

Neznámé a 25 let staré vrtulníky. Provozovatele letecké záchranky vyhlíží v Olomouci s obavami

Číst článek

Podle náměstka ministra zdravotnictví Petra Landy je vzdušná vzdálenost mezi Ústím a Prahou 68 kilometrů a situace by tak byla podobná jako ve Zlínském kraji. „Zlínský kraj, který nemá vlastní základnu, je zajišťován z Brna a z Brna do Zlína je to asi 77 kilometrů a tam to funguje jako standardní řešení. To znamená, že toto řešení nijak nebude snižovat kvalitu té služby, nebudou nijak ohroženi potenciální pacienti z Ústeckého kraje. Bylo by to samozřejmě plnohodnotné zajištění letecké záchranné služby,“ řekl.

Pět ze šesti základen je již obsazených

Staronovému hejtmanovi Ústeckého kraje Oldřichu Bubeníčkovi z KSČM se současná situace nelíbí. „Reakce, že tady bude zasahovat vrtulník ministerstva vnitra anebo sem bude létat vrtulník z Prahy, je sice hezká, ale myslím si, že ta vzdálenost je přece jenom i pro vrtulník dost velká a nikdo nedokáže předpokládat, co to může přinést. Bez nějakých emocí, rozum do hrsti a snažit se tu situaci co nejrychleji vyřešit,“ vysvětlil.

Předběžné opatření, kterým uzavření smlouvy na ústeckou základnu letecké záchranné služby zakázal, vydal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže minulý týden. Ministerstvo se teď bude snažit prokázat, že cena byla správná a je možné za ni službu provozovat.

Výběrové řízení s předpokládanou hodnotou miliardy a dvou set milionů korun bez daně z přidané hodnoty bylo vypsáno na šest základen, u pěti už je podepsána smlouva. Jediným kritériem byla cena.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme