Folklórní spolky nejsou jen záležitostí Moravy

Možná by to člověk běžně nečekal, ale i ve středních Čechách, tak jako například na Moravě, existují folklorní sdružení a spolky. A nejde o žádné amatéry. Své taneční i pěvecké umění některé z nich předvedly večer na 14. Národním krojovém plesu v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní krojový ples - kroj spolku Čtyřlístek z Nového Strašecí | Foto: Pavel Pavlas

Národního krojového plesu se zúčastnilo hned několik středočeských folklórních sdružení.

Jarošovci z Mělníka patří v České republice k jedněm z nejstarších. Scházejí se už od roku 1949. V současné době mají 15 tanečníků a 8 muzikantů. Nechybí jim samozřejmě ani tradiční kroj.

„Sukně je ručně malovaná a jsou na ní právě hrozny vína, protože jak jsme z Mělnického kraje, tak to odráží, odkud jsme. Barevnost je fialové víno, zelené lístečky, oranžová zástěra, zelená šněrovačka,“ popsala mi kroj jedna z členek souboru Johana Jonáková a dodala, že o vystoupení nemají nouzi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Středočeské foklórní spolky zmapoval reportér Radiožurnálu Pavel Pavlas

„Jsme spolupořadateli festivalu Mělnický vrkoč, potom město je pořadatelem Vinobraní, které je vždycky v září. Na těchto tradičních městských akcích,“ vypočítává Johana Jonáková.

Podobně popsala činnost svého spolku i Magdaléna Pelcová, členka Čtyřlístku z Nového Strašecí. Do tancování a zpěvu se tam pravidelně zapojuje 35 lidí.

„Nejstaršímu je 70, to je manželka zakládajícího člena a nejmladšímu je dvacet pět,“ říká hrdě Magdaléna Pelcová.

Novostrašecký Čtyřlístek funguje už od roku 1976. Fungování spolků ve Středních Čechách podporují jednotlivé radnice, ale i Středočeský kraj. I kdyby se tak nedělo, Bohumil Chochola ze Čtyřlístku z Nového Strašecí se o osud folkloru ve Středočeském kraji nebojí.

„Kdo k tomu jednou čichne, tak většinou ho to už neopustí,“ dodává Bohumil Chochola.

Pavel Pavlas, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme