Folklórní spolky nejsou jen záležitostí Moravy

Možná by to člověk běžně nečekal, ale i ve středních Čechách, tak jako například na Moravě, existují folklorní sdružení a spolky. A nejde o žádné amatéry. Své taneční i pěvecké umění některé z nich předvedly večer na 14. Národním krojovém plesu v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní krojový ples - kroj spolku Čtyřlístek z Nového Strašecí | Foto: Pavel Pavlas

Národního krojového plesu se zúčastnilo hned několik středočeských folklórních sdružení.

Jarošovci z Mělníka patří v České republice k jedněm z nejstarších. Scházejí se už od roku 1949. V současné době mají 15 tanečníků a 8 muzikantů. Nechybí jim samozřejmě ani tradiční kroj.

„Sukně je ručně malovaná a jsou na ní právě hrozny vína, protože jak jsme z Mělnického kraje, tak to odráží, odkud jsme. Barevnost je fialové víno, zelené lístečky, oranžová zástěra, zelená šněrovačka,“ popsala mi kroj jedna z členek souboru Johana Jonáková a dodala, že o vystoupení nemají nouzi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Středočeské foklórní spolky zmapoval reportér Radiožurnálu Pavel Pavlas

„Jsme spolupořadateli festivalu Mělnický vrkoč, potom město je pořadatelem Vinobraní, které je vždycky v září. Na těchto tradičních městských akcích,“ vypočítává Johana Jonáková.

Podobně popsala činnost svého spolku i Magdaléna Pelcová, členka Čtyřlístku z Nového Strašecí. Do tancování a zpěvu se tam pravidelně zapojuje 35 lidí.

„Nejstaršímu je 70, to je manželka zakládajícího člena a nejmladšímu je dvacet pět,“ říká hrdě Magdaléna Pelcová.

Novostrašecký Čtyřlístek funguje už od roku 1976. Fungování spolků ve Středních Čechách podporují jednotlivé radnice, ale i Středočeský kraj. I kdyby se tak nedělo, Bohumil Chochola ze Čtyřlístku z Nového Strašecí se o osud folkloru ve Středočeském kraji nebojí.

„Kdo k tomu jednou čichne, tak většinou ho to už neopustí,“ dodává Bohumil Chochola.

Pavel Pavlas, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme