Fotbalové hřiště v ostravském Zárubku nese jméno holčičky, která se loni utopila v septiku

Děti z ostravského Zárubku mají nové fotbalové hřiště. I když zatím nemá travnatý nebo umělý povrch, pro většinu obyvatel znamená obrovské osobní vítězství. Tam, kde většinou nastupují odborné firmy, si totiž vystačili prakticky sami.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové fotbalové hřiště v Mladějově

Nové fotbalové hřiště v Mladějově

Sponzoři jim přispěli zhruba 60 tisíci korunami, veškeré práce ale byly na nich. Bývalá hornická kolonie, ve které dnes žijí hlavně sociálně slabí, se tak může zbavit nálepky vyloučená lokalita.

„Je to jednička, ale ještě by to potřebovalo trávu a srovnat, aby tam nebyly hrboly,“ pochvaluje si nový fotbalový plácek jeden z malých fotbalistů.

Ještě před pár měsíci měl před domem přerostlou trávu plnou skla a kamení. Teď může i s kamarády vzít míč a hrát si na slavné fotbalisty. Na Zárubku žije zhruba 280 lidí, kvůli dětem mnozí z nich vzali do ruky kosy, rýče i lopaty.

Přehrát

00:00 / 00:00

V ostravském Zárubku natáčel reportér Stanislav Janalík

„Každý se zapojil, aby tady něco bylo. Budou mi tu hrát děti a já si taky zahraju. Je tu spoustu děcek, které jsou nadané, ale nemá je kdo vést. Myslím si, že každé děcko tady je dobré ve fotbale,“ říká Dalibor Čmarada.

Jen o kousek dál se před rokem stala tragédie, která zasáhla všechny tamní obyvatele. V septiku se tenkrát tragicky utopila tříletá holčička. Nový plácek nese právě její jméno.

„Je to vzpomínka na ni a tím se na ni nezapomene, když to bude pojmenované po ní,“ myslí si Čmarada.

Obyvatelé Zárubku tím navíc dali signál městu, že nechtějí patřit mezi vyloučené lokality.

„To je důležitý signál, že když se jim podá pomocná ruka, postarají se o to ostatní. Domy byly zanedbané, bylo to tady zpustlé. Pokud občané budou vydávat signály, že to chtějí změnit, není důvod, aby se to nezvedlo,“ potvrzuje radní Slezské Ostravy Radomír Mandok z ODS.

Sociální a terénní pracovníci se ale shodují, že mnohem větší dřina teprve přijde.

„Budou si to tady muset udržovat sami, protože pak si toho budou vážit. Chtějí to tady osadit živým plotem, všude tu planě roste zlatý déšť. Hlavně ta malá děcka jsou šikovná a když se to naučí, tak to půjde,“ vysvětluje za občanské sdružení Vzájemné soužití Anna Geletičová.

V bývalé hornické kolonii dnes žijí převážně sociálně slabí lidé. K dalšímu rozvoji lokality by navíc v budoucnu mohl pomoci dopravní terminál, který vyrůstá na nedalekém Hranečníku.

Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme