FOTO A VIDEO: Zoubkův pomník pod Petřínem poničili neznámí vandalové

Neznámí vandalové poničili jednu ze sedmi postav, které stojí na úpatí Petřína a dohromady tvoří Pomník obětem komunismu. Ze sochy na druhém stupni masivního schodiště zbylo pouze chodidlo. Škoda byla předběžně vyčíslena na několik desítek tisíc korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poškozený pomník obětem komunismu na pražském Újezdě | Foto: Filip Jandourek

Restaurátoři poškozenou sochu odvezli podle zjištění serveru iDnes.cz do ateliéru. Na ničení se zřejmě podílelo více lidí, jejich jednání zachytila kamera. Po pachatelích policie pátrá.

„Městská policie zaznamenala na kamerovém záznamu poškození pomníku na Újezdě. V tuto chvíli se to šetří. Nemáme informace o tom, jaký je rozsah poškození. Socha se předala do restaurátorství. Cena pak bude odhadnuta podle množství bronzu, který bude potřeba na obnovu,“ uvedla pro zpravodajský web Českého rozhlasu mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Poškození nahlásil na linku městské policie krátce před sedmou hodinou ranní muž, který venčil psa. „Oznámil, že jedna ze soch obětí komunismu na Petříně byla poražena. Hlídka na místě zjistila, že se oznámení zakládá na pravdě, zajistila místo trestného činu a celé předala kolegům z Policie ČR,“ uvedla Irena Seifertová, vedoucí kanceláře ředitele pražské městské policie.

Případ policisté prošetřují pro podezření z trestného činu poškození cizí věci, škoda byla prozatím vyčíslena na několik tisíc korun.

Umělecké dílo se stalo v minulosti už několikrát terčem útoku. V srpnu roku 2003 někdo památník omotal červenou lepicí páskou s hanlivými nápisy, o několik týdnů později ji někdo dvakrát odpálil pomocí výbušniny. V květnu roku 2009 jednu sochu vandal zapálil, před čtyřmi lety zase popsal bílým nápisem.

Pomník od sochaře Olbrama Zoubka a architektů Zdeňka Hölzla a Jana Kerela tvoří zužující se schodiště. Stojí na něm sedm postav muklů, tedy mužů určených k likvidaci. Dílo se na úpatí Petřína nachází od května roku 2002.

Poškozený pomník obětem komunismu na pražském Újezdě | Foto: Filip Jandourek

Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme