Fotovoltaická elektrárna stojí na Moldavě nezákonně, rozhodl soud

Ústecký krajský soud zrušil kvůli nezákonnému postupu úřadů stavební povolení na fotovoltaickou elektrárnu v Moldavě na Teplicku. Elektrárnu postavila v chráněné oblasti Natura 2000 společnost Talwin, zkolaudovaná je od roku 2011. Stavební úřad v Duchcově, který povolení vydal, se má podle soudu řízením zabývat znovu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotovoltaické panely (Serpa, Portugalsko)

Fotovoltaické panely (Serpa, Portugalsko) | Foto: European Commission Audiovisual service

Proti stavbě fotovoltaické elektrárny v minulosti protestovali i někteří obyvatelé Moldavy, ti ale s námitkami neuspěli.

Žalobu na Stavební úřad v Duchcově podal veřejný ochránce práv. Podle ombudsmanky Anny Šabatové elektrárna neměla být vůbec postavena. Elektrárna vznikla v Ptačí oblasti Východní Krušné hory, tedy území, které se český stát zavázal chránit jako součást území Natura 2000.

Podle soudu vydali úředníci duchcovského stavebního úřadu povolení i přesto, že stavebník nedodal potřebné podklady a výjimky podle zákona o ochraně přírody. Navíc podle Šabatové Městský úřad v Duchcově vydal stavební povolení nezákonně - Moldava totiž nemá územní plán ani vymezené zastavěné území.

Úřad může podat kasační stížnost

Společnost Talwin začala se stavbou elektrárny v roce 2010. Případ opakovaně řešila i Česká inspekce životního prostředí, která mimo jiné firmě zakázala ve stavbě pokračovat. Společnost to nerespektovala a inspekce jí za to udělila pokutu 60 tisíc korun. V roce 2011 úřady elektrárnu zkolaudovaly.

Rozsudek je pravomocný. Právní zástupce stavebního úřadu se chce nejprve seznámit s písemným vyhotovením rozhodnutí a zváží podání kasační stížnosti u Nejvyššího správního soudu. Na podrobnosti chtějí počkat i zástupci společnosti Talwin.


Zvětšit mapu

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme