Frenštát nabídl rodinám postiženým explozí městské byty

Frenštátská radnice nabídla rodinám postiženým výbuchem volné městské byty. Oběti, které výbuch přežily, jsou ale natolik otřesené, že na nové bydlení zatím myslet nedokážou. V tuto chvíli se soustředí na to, aby se v kruhu blízkých vzpamatovaly z tragické události.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky panelového domu ve Frenštátě po výbuchu plynu

Trosky panelového domu ve Frenštátě po výbuchu plynu | Zdroj: ČTK

Na speciálním účtu, který zřídila frenštátská radnice, mezitím rychle přibývají peníze. Za čtyři dny se tam nashromáždilo šest milionů korun. Dostanou je oběti nedělního výbuchu paneláku, který si vyžádal nejméně pět mrtvých a jedenáct zraněných.

Ve městě pod Beskydy už začínají přemýšlet nad tím, co bude dál s rodinami, které přežily. Sami přeživší ale ještě nad budoucností přemýšlet nedokážou.

I přes mrazivé počasí se před troskami stále zastavují lidé. Dobře si uvědomují, že se mohou vrátit do svých teplých bytů. Myslí proto na rodiny, které už žádný domov nemají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Frenštátu pod Radhoštěm natáčela redaktorka ČRo Jana Jeckelová

„Stoprocentně by měli dostat náhradu,“ říká Jana. Stejně jako ona i další sousedé mají jasno, postižené rodiny mají nárok na nové byty i přesto, že nejde o živelní pohromu.

Frenštátská radnice s volnými byty pro postižené rodiny počítá. Mohly by si je koupit právě za peníze, které na speciální účet posílají dárci z různých koutů Česka.

„Peníze jsou prioritně určeny na zajištění nové formy bydlení a takto budou těm rodinám poskytnuty,“ vysvětluje starostka Zdeňka Leščišinová z nezávislého sdružení. Na samotných rodinách pak bude záležet, zda budou mít zájem o koupi či podnájem.

Zdeněk Bartoš ze správy majetku města upřesňuje, že ceny třípokojových bytů se v závislosti na vybavení a stáří pohybují od 800 tisíc do milionu. Těžce otřesené rodiny ale v tuto chvíli nové bydlení řešit vůbec nechtějí.

„Chtějí mít teď čas na to, aby se mohli z té události vzpamatovat mezi svými, aby se s tím vším srovnali, a nechávají si prostor. My to naprosto akceptujeme,“ dodává starostka.

Na místě neštěstí stále pracuje těžká technika a muži z demoliční firmy zpevňují nebezpečné trosky. Napilno mají i soudní znalci, kteří zjišťují, zda při explozi zemřelo pět, nebo šest lidí.

Jana Jeckelová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme