Frýdlant se na tři dny převleče do 17. století, začínají Valdštejnské slavnosti

Frýdlant patří od dneška až do neděle 11. ročníku Valdštejnských slavností. Přijedou jarmarečníci, kejklíři i středověcí válečníci. Návštěvníky čeká nejen symbolická návštěva slavného vojevůdce Albrechta z Valdštejna, ale také třeba historická bitva, dobývání pevnosti, ohňové show, divadelní a taneční vystoupení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrad a zámek Frýdlant. Pohled od hradu na zámecké nádvoří s Dolním zámkem a Kastelánským křídlem (snímek uživatele Thalion77).

Hrad a zámek Frýdlant. Pohled od hradu na zámecké nádvoří s Dolním zámkem a Kastelánským křídlem (snímek uživatele Thalion77). | Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo

„Všechno je to hezký, to každopádně. Ale nejvíc se těším na ten ohňostroj, samozřejmě na ty stánky, na ty dobrůtky a tak; Já si myslím,že je to zázračné a zvláštní,všechno dohromady,“ těší se na Valdštejnské slavnosti dvě mladé ženy z Frýdlantu.

Dnes odpoledne je například na Masarykově náměstí čeká devítihodinový mini festival. „Novinkou, kterou jsme v letošním roce připravili, je koncert V podzámčí to žije. Oslovili jsme hudební skupiny, které působí na Frýdlantsku,“ slibuje jeden z organizátorů Libor Štrom.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Frýdlantu začínají Valdštejnské slavnost. Informace o programu zjišťovala redaktorka Ivana Bernáthová

Návštěvníky slavností čeká swing, folk, country muzika, pop rock a dokonce dudáci. Starosta Frýdlantu Dan Ramzer z ODS se ale nejvíce těší na to, až obhlédne s vévodou Albrechtem z Valdštejna vojska, která se připravují na atraktivní bitvu. Tentokrát bude 500 vojáků dobývat pevnost.

„Bude to jakési nakašírované opevnění, a pokud to všechno dobře dopadne, tak budou překvapení diváci v neděli, co se s tím objektem může udělat nebo co se může odehrát. Bude zase dostatek jízdního vojska, dostatek děl, střelného prachu, aby to všechno náležitě smrdělo, hořelo, bouchalo, křičelo se tam,“ popisuje.

Bitva bude samozřejmě vítězná,jak jinak, a proto se už předem chystají velké oslavy-při ohňové šou a pochodňovým průvodem městem.

„Podařilo se nám získat skupinu vlajkonošů, která předvádí různá cvičení s vlajkami, mají k tomu i bubny a trubky,“ upozorňuje na jednu z dalších zajímavostí programu Valdštejnských slavností Libor Štrom.

Podle něj se ani letos nezapomíná na speciální dětskou zábavu, třeba na oblíbené výtvarné dílničky. „Letos téma je barokní ateliér, děti si budou moct vymalovat portréty Valdštejna a šlechticů. Máme otevřené městské muzeum Špitálek, v něm budeme mít výstavu dětských prací ze škol na Frýdlantsku s tématem zámecká svatba,“ přibližuje Štrom.

Po celou dobu slavností bude ve Frýdlantě speciálně vyrobené žezlo, které putuje mezi dalšími valdštejnskými městy- Prahou, Chebem a Jičínem.

„Jsou tam čtyři ustaraní muži, to jsou čtyři starostové,který mají dlouhé vousy, jak se starají,jsou tam čtyři lipové listy, které symbolizují národní strom. A je tam hlavice opatřená královskou korunkou, protože dvě města byla královská -Praha a Cheb a jsou tam čtyři symbolické erby a plakety těch čtyř měst,“ zdůrazňuje frýdlantský starosta Dan Ramzer.

Návštěvníky zve i na prohlídku vojenských ležení. Císařské vojsko bude v městském parku na pravém břehu řeky Smědé a Švédové budou tábořit na bojišti při výjezdu z města směrem na Habartice .

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme