Frýdlantská textilka Damino byla po povodních v roce 2010 na odpis, znovu se ale vzchopila

Před třemi lety udeřila v Libereckém kraji ničivá blesková povodeň. Postihla 79 obcí, zemřelo při ní pět lidí a způsobila škody za osm miliard korun. Následky jsou po celém kraji vidět dodnes. Frýdlantská textilka Damino byla tehdy na odpis, jako zázrakem se ale vzpamatovala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škody po povodni ve Frýdlantu | Foto: Jan Zejda

Málokdo by dnes poznal, jaké škody napáchala 7. srpna 2010 v areálu frýdlantské textilky Damino rozběsněná řeka Smědá.

„Tkalcovna byla zaplněná kamením, dřevem, zdechlinami a vším možným do výšky dvou metrů. Takže neskutečný obrázek, který nám asi hodně dlouho utkví v paměti,“ vzpomíná člen vedení textilky Lukáš Procházka.

Německý majitel uvažoval, zda se vůbec vyplatí obnova. Tkalcovna byla na odpis, lidé dostali výpověď. Zaměstnanci, kteří se obávali, že práce zkrátka nebude, ale vynaložili velké úsilí, aby textilka znovu fungovala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Ivana Bernáthová navštívila frýdlantskou textilku Damino

Obnovená tkalcovna jede naplno jako v nejlepších letech.

„Objekt jako takový, poškozené zdivo a podobné záležitosti, jako je vzduchotechnika, elektrika, to všechno bylo opraveno. Provedly se i některé úpravy, dá se říci k lepšímu. A co se týče strojového parku, část byla vyčištěna a znovu zprovozněna, část jsme prodali na náhradní díly a část se sešrotovala,“ říká Procházka.

„Nejsou tady zatím udělaná žádná protipovodňová opatření. Chystáme jenom nějaké valy ze zeminy, jinak se tady moc věcí vymýšlet nedá,“ dodává.

Pro obnovu textilky byla velmi důležitá výstavba nového mostu, který Smědá strhla. Představoval totiž jedinou cestu do areálu fabriky. V tom majitelům nejvíce pomohlo město.

„Garantovali jsme, že v nejkratší možné době po povodních zrekonstruujeme most, tak aby se mohla rozeběhnout výroba. A provizorní most stál do týdne,“ konstatuje starosta Frýdlantu Dan Ramzer z ODS.

Ložní povlečení, ubrusy, látky na košile nebo damašek teď z textilky opět putují do celého světa. A 150 lidí z města, kde je 12procentní nezaměstnanost, má znovu práci.

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme