Frýdlantsko a Hrádecko trápí nedostatek vody. Starostové viní těžbu uhlí v sousedním Polsku

Vyschlé studny a potoky, potíže s naplněním rybníka. Frýdlantsko a Hrádecko má čím dál větší problém s vodou. Kvůli jejímu nedostatku zanikly některé vodovodní řády a zmizely některé potoky. Podle starostů je na vině těžba hnědého uhlí v polském dolu Turów. Do budoucna se přitom má důl směrem k českým hranicím rozšířit. Jsou proto připravená opatření, která vodu na dotčená území dostanou. Peníze na ně ale města a obce nemají a chtějí, aby zodpovědnost převzala vláda.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hladina sečské přehrady je 5 metrů pod normálem

Hladina sečské přehrady je 5 metrů pod normálem | Foto: Josef Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

Nedostatek pitné vody ohrožuje téměř všechny obce na Frýdlantsku a Hrádecku, tvrdí ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti Petr Olyšar. Že zásoby pitné vody se tenčí, pozoruje například starosta Hrádku nad Nisou Josef Horinka (Starostové pro Liberecký kraj). „Studny vysychají už dnes, potoky na našich stranách už skoro neexistují,“ říká.

„U nás kdysi byly vrty, kterými se zásobovalo polské město Bogatynia. Z nich jsme pak zásobovali rybník a máme dnes problém ho napustit. Tenkrát stačily dva dny a dnes to trvá i tři týdny,“ stěžuje si starosta Vladimír Stříbrný (Starostové pro Liberecký kraj).

Přehrát

00:00 / 00:00

Frýdlantsko a Hrádecko trápí nedostatek vody

Na řešení akutního nedostatku pitné vody pro 30 tisíc lidí bude v nejbližších letech potřeba miliarda korun. A pokud se naplní černé scénáře, tak ještě o stamiliony navíc, popisuje Petr Olyšar.

„Opatření jsou jednoduchá - aby se jednotlivé zdroje, kterých dnes máme na Frýdlantsku asi dvanáct, pospojovaly do jedné velké vodárenské soustavy tak, aby si mohly vypomáhat,“ vysvětluje Olyšar. Možností je podle něj i přivést vodu z úplně jiné lokality – buď z přehrady Souš, nebo z přehrady Josefův důl.“

Obce i vodárenské společnosti teď chtějí, aby s financováním pomohl stát. „Jediná šance je, že se Česká republika rozhýbe a opatření se vším všudy zaplatí. Potom bude jednat s Polskou republikou o případných kompenzacích,“ říká Josef Horinka.

Proto vodárenské společnosti i starostové po státu žádají vytvoření samostatného vládního dotačního programu. „Cílem je dosáhnout to, aby vláda uvolnila sto procent nutné investice, protože pán premiér i páni ministři hovořili o tom, že máme dostatek prostředků a peněž z Evropské unie, ale kofinancování je od 45 do 65 procent,“ dodává starosta Frýdlantu Dan Ramzer (ODS).

OBRAZEM: Voda jim zamrzla, tak dračí lodě vyměnili za sáně

Číst článek

Starostové argumentují i tím, že musí řešit problém, který nezavinili. Pokud by opatření financovali z vlastních zdrojů, musela by se výrazně zdražit voda nejen lidem ve Frýdlantském výběžku.

Podle ministerstva životního prostředí musí o případné pomoci rozhodnout vláda. Starostové teď o problému s vodou na Frýdlantsku jednají s premiérem, ministry zemědělství a životního prostředí. Další schůzka by měla být 9. února.

Eva Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme