Fulnecká školka s azbestem ve stěnách půjde k zemi. Nahradí ji nezávadná moderní budova

Mateřské školce ve Fulneku zbývá necelý rok a půl. Pak půjde k zemi. Radnice totiž zjistila, že ve třicet let staré budově je azbest, a tak upustila od její plánované rekonstrukce a chystá demolici. Na jejím místě má příští rok vyrůst nová moderní stavba buď z montovaných kontejnerů, anebo ze dřeva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fulnecká školka s azbestem ve stěnách

Fulnecká školka s azbestem ve stěnách | Foto: Jana Jeckelová

Malé postavičky v pestrobarevných zimních kombinézách neúnavně běhají a kloužou po minisjezdovce na zahradě. V jejich těsné blízkosti stojí krychlová budova s lesklým obložením. Kdysi moderní stavba ukrývá životu nebezpečný azbest.

„V současné době není prostředí pro děti nebezpečné, protože - dle vyjádření Zdravotnického ústavu v Ostravě - pokud se do panelu nezasáhne, dětem nehrozí žádné nebezpečí,“ ujišťuje starostka Fulneku Jana Mocová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Fulneku natáčela reportérka Jana Jeckelová

Proto stovka předškolních dětí může budovu bez obav dál navštěvovat až do doby, než půjde k zemi. Potom se jich ujmou místní základní školy.

„Pokud bude realizace, tak zajištění chodu bude plánované zhruba tak, že se využijí prostory jak na škole T. G. Masaryka, tak také škole Komenského,“ vysvětluje ředitelka školky Anna Kolovratová.

Vedení školky už o azbestu ve stěnách a plánované demolici informovalo rodiče. Změny vítá i Katka, maminka čtyřleté holčičky:

„Vítám, že se bude stavět nová (budova), protože si myslím, že je lepší postavit novou budovou než opravovat starou.“

Nová mateřinka bude stát okolo dvaceti milionů korun. Tedy zhruba stejně, nakolik by vyšla náročná rekonstrukce s odstraněním nebezpečného azbestu. Radnice teď doufá, že se jí podaří získat na stavbu příspěvek z evropských peněz.

Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme