Funkcionářům zlínské univerzity hrozí za údajný dotační podvod 10 let vězení

Krajský soud ve Zlíně dnes začal projednávat údajný dotační podvod, z něhož jsou obžalovaní tři funkcionáři Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Jsou to někdejší rektor školy Ignác Hoza, bývalý děkan fakulty logistiky a krizového řízení Vladimír Mrkvička kvestor univerzity Alexander Černý. Všichni vinu odmítli. Pokud soud dopěje k opačnému názoru, mužům hrozí až desetileté vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajský soud ve Zlíně začal rozplétat kauzu údajného dotačního podovodu na Univerzitě Tomáše Bati | Foto: Andrea Kratinová

Podle obžaloby se muži uvedením nepravdivých údajů pokusili vylákat od ministerstva školství více než 7 milionů korun. Univerzita tak podle státního zástupce Lea Foltýna neoprávněně čerpala peníze jako státní příspěvek na více než tisícovku studentů přijatých do oborů, na které neměla akreditace. Komentovat dál obžalobu ale nechtěl.

„V této fází řízení případ nebudu více komentovat,“ řekl.

Hoza uvedl, že sporné obory byly akreditované už dříve, ale pro jiné fakulty. Měly se poté vyučovat na nově vzniklé Fakultě logistiky a krizového řízení v Uherském Hradišti. K pochybení nedošlo, vyjma toho, že úředník akreditační komise zapomněl zapsat dva obory, které se už tři roky bez problémů vyučovaly. Univerzita měla podle něj právo na studenty čerpat příspěvek, žádná finanční újma ministerstvu nevznikla.

Tři funkcionáři zlínské univerzity čelí obžalobě z dotačního podvodu | Foto: Andrea Kratinová

„Já si nejsem vědom toho, z čeho mě pan Foltýn, státní zástupce, obviňuje,“ bránil se Hoza.

Hlavní líčení je nařízené až do pátku.

Andrea Kratinová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme