Genetické testy rodičům poradí, k jakému sportu nasměrovat jejich dítě

Na klinice tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace olomoucké fakultní nemocnice dokážou pomocí genetických testů poradit rodičům, k jakému sportu nasměrovat jejich dítě. Právě genetika totiž ovlivňuje z velké části výkon sportovce a může pomoci, když se člověk rozhoduje, zda dělat rychlostní, nebo vytrvaleckou aktivitu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostního předání branek se zúčatnili i malí fotbalisté

Slavnostního předání branek se zúčatnili i malí fotbalisté | Foto: Jiří Čondl | Zdroj: Český rozhlas

Na klinice to žije sportem. Právě tady se lékaři občas potkávali s dotazy rodičů - je lepší, aby naše dítě běhalo jako maminka, nebo hrálo hokej jako tatínek?

Teď umí na klinice odpovědět zcela přesně, a to právě díky genetice. Hanzlíkovi na testy přijeli až z Plzeňska.

"O možnosti testování vrozených dispozic jsme se dozvěděli z článku na internetu. Vzhledem k tomu, že náš syn má zájem se aktivně věnovat více sportům, tak jsme chtěli vědět, který sport by případně v budoucnu přicházel v úvahu, kdyby se chtěl něčemu víc věnovat vrcholově," vysvětluje důvod návštěvy tatínek Vladimír.

Přehrát

00:00 / 00:00

O genetických testech natáčela redaktorka Radka Kvasničková

Maminka Pavla prozrazuje, jakým sportům se sedmiletý blonďatý a trochu stydlivý Kuba vlastně věnuje:

„Cyklistice, hokeji, fotbalu, florbalu, lyžím. Kromě plavání se dá říct, že celkem všemu.“

Sporty baví Kubu všechny stejně. Aktivně se jim věnuje od čtyř let. Když přichází lékař, Kuba se vůbec nebojí. Ví, že test nebolí, je to jen stěr. V klidu proto otevírá pusu.

Odběr trval jen chvilku. Tyčinka teď zaschne a asi za dva týdny budou mít rodiče výsledky.

„Existuje celá řada genů, které se nějakým způsobem vážou k fyzické výkonnosti a ke sportu. Jedním z těch opravdu prokázaných, jehož význam je prokázaný studiemi, jen gen ACTN3. Tento gen je zodpovědný za to, jaký typ svalových vláken se v lidském těle tvoří,“ popisuje primář Dalibor Pastucha.

Baletka | Foto: Corbis

„Z tohoto testu my nedokážeme říct, jestli ze sportovce bude krasobruslař nebo hokejista, ale dokážeme říct, jestli bude mít větší tendenci k tomu budovat lépe svalovou hmotu a lépe zvládat silovou zátěž nebo dosáhne lepších výsledků právě ve vytrvalostních sportech, aby se zbytečně netrápil silovým posilováním, když má lepší předpoklady pro vytrvalost,“ dodává.

Rodiče malého Kuby mají jen jedno velké přání - aby byl jejich syn spokojený, všestranný a věnoval se sportu.

„Sportu, který ho bude nejvíce bavit. Je to vyloženě na něm, do ničeho ho netlačíme. Pokud se potvrdí, co ho opravdu baví, že k tomu má dispozice, tak budeme jedině rádi,“ dodává otec malého sportovce.

Radka Kvasničková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme