Geniální plán, nebo podvod? Případ firmy z Olomoucka začal řešit soud

Krajský soud v Ostravě začal rozplétat podezření ze stomilionového podvodu. Firma z Olomoucka vymyslela plán, jak přečkat období hospodářské krize a na platy zaměstnanců dostávat peníze přímo ze státního rozpočtu. Stačilo k tomu jediné - na nějakou dobu z nich udělat nezaměstnané a využít jejich nárok na podporu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudy, jednací síň (ilustrační foto)

Soudy, jednací síň (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Pokles zakázek na 30 procent znamená, že nemůžu udržet tým lidí v té stoprocentní podobě,“ říká obžalovaný personální zástupce pěti společností skupiny UNEX z Olomoucka Jan Klus.

Když nebyly před lety zakázky na strojařském trhu, neměla firma na platy pro stovky zaměstnanců. Tak se narodil takzvaný "projekt flexibility". Jednoduše řečeno - kdo na něj přistoupil, své místo pracovní opustil a zákonné odstupné zůstalo firmě ve speciálním fondu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauzu údajného stomilionového podvodu firmy z Olomoucka sleduje reportér Martin Knitl

Ze zaměstnance se stal řádný nezaměstnaný, který měl pro společnost dále v omezené míře pracovat. Jeho plat byl potom součtem státní podpory, odměny za částečnou práci a také podílu z jeho vlastního odstupného. Jan Klus odmítá, že by byl podvodníkem.

„Na místo, aby úřad práce dejme tomu kontroloval, co jsme udělali, a řekl, co děláme špatně, tak to celé vlastně přehodil na policii, ať to řeší někdo jiný. A policie spíš měla tendenci směřovat to k tomu, že jsme se nějakým způsobem obohatili na úkor státu. Což ale není vůbec pravda,“ tvrdí Klus.

Má to ale podstatný háček, dodává státní zástupce Martin Brázda. Tady nešlo o nekolidující zaměstnání - náplň práce, často i pracovní doba, to všechno bylo pro zaměstnance pořád stejné jako dříve, jen s tím rozdílem, že si je formálně přehazovaly jednotlivé firmy ve skupině.

Mezi poškozenými je řada poboček ÚP

Zaměstnanci pak byli opět přijati a celé kolečko se opakovalo. Platy byly podle obžaloby dopředu výhodně spočítané.

„Tento měsíční příjem shodou okolností v podstatě odpovídal tomu, co dostávali jako mzdu v tom původním pracovním poměru,“ konstatuje státní zástupce.

Mezi poškozenými je celá řada poboček úřadu práce. I v Ostravě, kde je ředitelkou Yvona Jungová. Ta se k případu odmítla vyjádřit.

Vymyslela společnost UNEX dokonalý plán přežití v těžkých časech, anebo spáchala podvod obřích rozměrů, aby zachránila sebe a vlastně i své zaměstnance, kteří by jinak museli z firmy odejít? Ostře sledované soudní líčení bude pokračovat dalšími výslechy na jaře.

Martin Knitl, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme