Gentlemani silnic převzali ocenění za záchranu života při dopravní nehodě na Nymbursku

Hrdinové stále žijí mezi námi. Stoprocentně k nim patří také Veronika Svobodová a Ondřej Hrubý – oba ode dneška držitelé ocenění Gentleman silnic. Tento titul mají právo používat ti, kteří neváhají při vážné dopravní nehodě poskytnout pomoc druhým. Veronika s Ondřejem se v červenci náhodně setkali u dopravní nehody na Nymbursku, kde bojoval o přežití 15letý chlapec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři, hasiči | Foto: HZS Středočeského kraje

Byl to celkem příjemný červencový letní prázdninový den. Veronika Svobodová vyrazila se svým tříletým synem do Pňova u Nymburka pro borůvky. Ty ale nesehnala, proto nasedla do auta a rozjela se ve směru na Oseček zpátky domů.

„V tu chvíli jsem zahlédla kamion, jak vybočuje ze své osy a naráží. Pak už se sypalo sklo a bylo mrtvolné ticho,“ vypráví svůj zážitek 31letá žena, jinak bývalá zdravotní sestra.

Když Veronika vyběhla z vozu zkontrolovat, co se stalo, hned pochopila, že je zle. Kamion se v protisměru střetl s avií a pak ještě čelně narazil do osobního auta, ve kterém cestovali čtyři lidé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celý příběh dopravní nehody a záchrany života chlapce převyprávěl redaktor Michal Trnka

Na místě zůstalo několik zraněných. Nejhůře na tom byl 15letý chlapec. Hrdinka našeho příběhu v tu chvíli na nic nečekala, rychle si vzpomněla na svou několikaletou pracovní zkušenost v ordinaci chirurgické ambulance a začala se shánět po lékárničkách.

„Nohu měl otočenou o 180 stupňů, po obličeji a pod hlavou kaluž krve a sípal,“ vzpomíná Veronika. To ale ještě netušila, že bude hůř. Těžce zraněný David ve chvíli ztratil puls a přestal dýchat: „Začalo mu fialovět ucho i tvář. Takže jsme si ho otočili a začala jsem s masáží srdce.“

Tady už hrdinka příběhu také mluví v množném čísle. Na pomoc jí totiž přispěchal stavební inženýr Ondřej Hrubý, který u dramatické nehody mezi prvními řidiči zastavil. Nejdřív pomohl vyprostit z auta šoféra avie a hned poté zamířil ke zraněnému chlapci: „Snažil jsem se zajistit, aby měl průchodné dýchací cesty.“

Oba zachránci dělali, co mohli, a to až do příjezdu první sanitky. Jejich snaha se vyplatila. Gentlemanům silnic se podařilo obnovit u 15letého chlapce základní životní funkce.

„Je to nepopsatelný pocit. Situace, kdy jednáte impulzivně. Snad jsem obstál dobře,“ přemýšlí o nehodě s odstupem času Ondřej Hrubý.

Osud chlapce nenechal v klidu ani Veroniku, která je s rodinou zraněného mladíka prakticky v neustálém kontaktu a má radost, že se k ní dostávají asi ty nejlepší zprávy.

„Nemá žádné následky a momentálně by se už mohl po rehabilitaci vrátit do školy. Určitě jsem za to vděčná,“ prozrazuje na závěr s úsměvem na tváři a zároveň se slzami v očích zachránkyně Veronika Svobodová.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme